نشست مشترک دوایر حوزه ریاست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در دارالفنون

به گزارش تارنمای مدرسه تاریخی فرهنگی دارالفنون کارکنان ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگوئی به شکایات ، روابط عمومی و اموربین الملل ، کتابخانه و مرکز اسناد سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در روز یک شنبه ۹۴/۳/۱۰ نشست مشترکی در مدرسه دارالفنون برگزار کردند.

ابوطالب حافظی مدیر مجموعه تاریخی دارالفنون در این نشست مشترک با اشاره به تاریخچه تاسیس دارالفنون، افزود: بالاخره دارالفنون جزئی از پیشینه آموزش و پرورش است. صاحب نظران تاریخ آموزش و پرورش نوین ایران را از افتتاح دارالفنون می دانند که به همت رادمردی بزرگ به نام ایرکبیر کلنگ زنی شد و توسط میرزا رضای مهندس باشی به سبک ایرانی- اسلامی احداث و دو سال بعد افتتاح گردید، در حالی که ۱۳ روز قبل از آن امیر با سعایت بدخواهان به دستور ناصرالدین شاه در فین کاشان به شهادت رسیده بود.

وی افزود: دارالفنون به تنهایی چند وزارتخانه امروزی از جمله آموزش و پرورش، علوم، بهداشت را در خود داشت که در ۷ رشته اقدام به تربیت دانشجو می کرد و شاگردان برجسته ای را در علوم پزشکی، دفاع، سیاست، علوم اجتماعی، معماری، معدن و.... تحویل جامعه داد که سرآمد جامعه بودند.

حافظی اضافه کرد پس از افتتاح دانشگاه تهران در ۱۳۱۳ شمسی دانشجویان دارالفنون به آن دانشگاه انتقال داده شدند و این بنا به مدرسه تبدیل شد که صدها شخصیت مشهور ازجمله شهید چمران، پروفسور حسابی، فریدون مشیری، استاد محمد معین، ۱۰ وزیر و ۲۵ نماینده مجلس ازجمله تربیت یافتگان این مدرسه بودند.

وی با اشاره به تبدیل این مرکز فرهنگی به موزه تاریخ آموزش وپرورش افزود: آموزش و پرورش با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی اقدام به بازسازی و مرمت این مجموعه ارزشمند تاریخی نمودند تا همواره یادآور مجاهدت های رادمردی بزرگ به نام امیر کبیر باشد که در کوتاه کردن دست اجانب و مزدوران آن ها از دامن ایران لحظه ای تردید به خود راه نداد و تا پای جان برای رهانیدن ملت از چنگال دیو جهل، بیسوادی و خرافه پرستی تلاش کرد.

حافظی گفت: اولین آزمایشگاه مجهز در سال ۱۳۲۰ در این محل دایر گردید و اولین تشریح بدن انسان نیز توسط اساتید طب دارالفنون انجام شد.

مدیر مدرسه دارالفنون اضافه کرد: برای آشنایی نسل نو با میراث ارزشمند فرهنگی خود، اتاق هایی را به نمایشگاه عکس امیر کبیر، سیر تاریخ آموزش و پرورش از ۱۲۳۷ تا کنون، وزرای(معارف) آموزش و پرورش، معلمان و دانش آموزان شهید شاخص، سیر کتب درسی، برنامه های درسی، تشکیل شده و هر روز گروه هایی برای بازدید به این مدرسه مراجعه می نمایند.

وی افزود: سالن اجتماعات در حال مرمت است و امیدواریم کار مرمت تا پایان شهریورامسال خاتمه یابد و بتوانیم با نمایش فیلم های منتخب جشنواره بین المللی رشد در خدمت علاقه مندان باشیم. همچنین بخش های دیگر نیز در صورت تخصیص اعتبار تا سال ۱۳۹۵ به اتمام خواهد رسید.

ابوطالب حافظی در پایان از حضار برای بازدید از بخش های مختلف این مجموعه فرهنگی - تاریخی دعوت و توضیحات تکمیلی را در هنگام بازدید ارائه نمودند.

نظر شما