گفتگو

گزارشی کوتاه از اقدامات حفاظت اضطراری بنای مدرسه تاریخی دارالفنون همزمان با شروع سال تحصیلی ۱۴۰۱

 

 

هم زمان با روز بازگشایی مدارس، مراسم باشکوهی با حضور جمعی از دانش‌آموختگان مدرسه تاریخی دارالفنون و به صدا درآمدن طنین دلنواز زنگ مدرسه برگزار گردید و یاد و خاطره دوران تحصیل گرامی داشته شد. بعد از این مراسم گزارشی از روند اجرای مرمت و اقدامات حفاظت اضطراری بنای مدرسه در سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ توسط جناب آقای رمضانی مدیریت مدرسه تاریخی دارالفنون ارائه نمودند.

چشم انداز تعلیم و تربیت نوین ایران با الهام از رسالت مدرسه دارالفنون

مدرسه دارالفنون سرآغازی بر آموزش و پرورش مدرن در ایران به شمار می‌رود، اکنون بعد از حدود ۱۷۵ سال از پایه‌گذاری به دست امیرکبیر،  پس از طی فراز و نشیب‌های بسیار، اداره این یادگار گران سنگ به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی واگذار شد تا به عنوان گنجینه تاریخ تعلیم و تربیت کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

دارالفنون؛ مدرسه ای به قدمت تعلیم و تربیت نوین ایران

نظام تعلیم و تربیت نوین در ایران با نام مدرسه دارالفنون پیوند خورده است. این مدرسه بنیان‌نهاده میرزاتقی خان امیرکبیر صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار است؛ گرچه این رجل عهد قجر را عمری به کفایت در مصدر صدارت و ... نبود تا میوه‌ای از این درخت بچیند.

دکتر گلشنی چهره ماندگارکشور درعرصه فیزیک

به گزارش سایت دارالفنون روز شنبه ۷/۱۰/۹۸ آقای مسعود بهرامی دریک نشست صمیمی با  دکتر گلشنی فیزیکدان و نظریه‌پرداز ایرانی،پژوهشگرفلسفه علم،مترجم، استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف، عضوشورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران است. او از برگزیدگان همایش چهره های ماندگار  در عرصهٔ فیزیک  و برندهٔ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به گفتگو نشست.

شهید «رحمانی» قهرمان «بچه های دارالفنون» است

نویسنده کتاب «بچه های دارالفنون» گفت: افتخار داشتم که اولین کتابم را درباره شهید «محمدباقر رحمانی» بنویسم که مستندی داستانی است و زندگی شهید را از کلاس پنجم ابتدایی تا شهادت روایت می کند.

حضور رییس مدرسه دارالفنون در برنامه زنده تلویزیونی

تاریخچه، وضعیت فعلی، برنامه ها و فعالیت های مدرسه تاریخی دارالفنون از قاب رسانه ملی و در قالب پخش زنده تشریح شد.

پای حرف‌های پروفسور «داریوش فرهود» دانش آموخته دارالفنون و پدر علم ژنتیک ایران

۸۱ ساله است و می‌گوید: «هر وقت بمیرم جوان‌مرگ‌شده‌ام» شنیدن این جمله از زبان پروفسور «داریوش فرهود» در اولین ملاقات، هم شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد و هم یک شوخی ؛ اما وقتی ساعتی با او معاشرت می‌کنیم، راز این سرزندگی را درمی‌یابیم.

گفتگو با دکتر ایرج حسابی

حضوردکترایرج حسابی فرزندپرفسورحسابی درمجموعه دارالفنون .صبح امروز ۹۷/۴/۵دکترایرج حسابی به همراه دوتن ازهمکاران بنیادپرفسورحسابی دریک نشست صمیمی دردفتر مدیریت مجموعه باحضور آقای رمضانی مدیردارالفنون.

گفتگو با استاد دارالفنون دکتر حسین محمدزاده صدیق

گفتگوی صمیمی با دکترحسین محمد زاده صدیق نویسنده و مترجم، فعال سیاسی و از اساتید مدرسه دارالفنون، جناب دکتر به خانه خودتان دارالفنون خوش آمدید. از اینکه افتخار آشنایی با یکی از چهره های ماندگار علمی فرهنگی نصیب مجموعه دارالفنون شد خوشحالیم. س. از زندگی خود و از سوابق علمی به ویژه سابقه خود در دارالفنون بفرمائید. ج. من هم به نوبه خود تشکر دارم ازاینکه چند لحظه فرصت نسیبم شد تاپس از گذشت سالها باردیگردر این مکان حضوریافتم  بنده  از سال ۶۸تاسال۷۳ افتخار معلمی را داشتم .دراین دوره علاوه برکسوت معلمی فعالیت فرهنگی گسترده برای معرفی دارالفنون وبانی آن امیرکبیر داشتیم که نمونه آن فصل نامه دارالفنون رامی توان اشا ره کرد و پس ازآن درسال۷۳ درآموزش وپرورش بازنشسته شده وادامه کار را دردانشگاه های مختلف پی گرفتم.

مصاحبه با استاد محمود حکیمی : «مدرسه دارالفنون و نقش آن در آموزشهای نوین ایران»

با توجه به جایگاه و نقش تعیین کننده ایی که مدرسه دارالفنون در آموزشهای نوین ایران داشته است و به منظور آشنائی بیشتر با تاریخچه و پیشینۀ این بنای فاخر و ارزشمند ، وب سایت مدرسه دارالفنون مصاحبه ایی را با جناب آقای استاد محمود حکیمی ، مورخ ، پژوهشگر و نویسنده که تعدادی کتاب و مقالات متعدد در مورد مدرسه دارالفنون نوشته اند ، انجام داده است که ضمن تشکر از آقای رحیم روحبخش ( کارشناس اسناد دارالفنون ) که زحمت این مصاحبه را کشیده اند ، تقدیم علاقه مندان می گردد.

سخنان شنیدنی استاد عباس نمازیان معلم ورزش پیشکسوت دارالفنون

معلم پیشکسوت و قدیمی دارالفنون در مراسم تجلیل از سال‌ها خدمات وی در این مدرسه با اشاره به خدمات تاریخی دارالفنون یاد نام‌آوران دارالفنون را گرامی داشت.

گفتگو با سعید نیکپور بازیگر و کارگردان سریال نقش امیرکبیر

سعید نیکپور گفت : دوره‌ای که سریال «امیرکبیر» را کار می‌کردیم در کارها انگیزه بود؛ چراکه عوامل این حس در وجودشان بود که مشغول ساخت یک کار خوب و ماندنی برای مملکتشان هستند؛ بنابراین با انگیزه کار می‌کردند و خوشحال بودند.

گفتگو با دانش آموختگان و محققان دارالفنون در حاشیه مراسم رونمایی از مجسمه امیرکبیر

در حاشیه مراسم رونمایی از مجسمه امیرکبیر بنیانگذار مدرسه دارالفنون، خبرنگار وب سایت دارالفنون با تنی چند از دانش ­آموختگان و محققان این مدرسه تاریخی گفتگو کرد.

حجت الاسلام محمدیان : ایجاد یک سازمان مردم نهاد برای همکاری با دارالفنون

حجت الاسلام محمدیان در پاسخ به سوال خبرنگار وب سایت دارالفنون در خصوص نقش اساتید، فارغ التحصیلان، مشاهیر دارالفنون و نهادهای مردمی در پیشبرد آینده دارالفنون اظهارداشت: در حال حاضر توانسته ایم نشست هایی با دانش آموختگان دارالفنون برگزار کنیم.