بازدید علی الهیار ترکمن رییس امور آموزش و پرورش در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از مدرسۀ دارالفنون در سال ۹۵

به گزارش وب سایت مدرسۀ دارالفنون ، در جلسه ای که  با حضور آقای علی الهیار ترکمن رئیس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه ای در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور – آقای ورناصری مدیرکل نوسازی سازمان نوسازی و تجهیز مدراس کشور -  آقای طلائی زواره معاونت پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی  – اقای ابوطالب حافظی دبیر شورای سیاستگذاری و رئیس دارالفنون در روز سه شنبه   ۹۵/۶/۲ در مدرسۀ دارالفنون برگزار شد در مورد باز سازی و مرمت بخش اصلی مدرسۀ دارالفنون که شامل اتاقها ، راهروها ی طبقات اول و دوم و  سایر قسمتهای باقی مانده می شود بحث و تبادل نظر بعمل آمد و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

ورناصری مدیرکل نوسازی استان تهران که مسئولیت اجرائی عملیات عمرانی ، مرمت و بازسازی و مقاوم سازی  مدرسۀ دارالفنون را بعهده دارد درابتدای جلسه گفت : فاز اول بازسازی دارالفنون که شامل تالار آمفی تئاتر و سالن جنبی آن می شود را علی رغم وجود مشکلات و کمبود اعتباری که وجود داشت را با کیفیتی مطلوب در سال گذشته به پایان رساندیم  و برای شروع کار در مرحلۀ دوم که همان بخش اصلی و باقی مانده از دارالفنون می باشد اعلام آمادگی می کنیم و چنانچه اعتبار لازم برای اینکار تأمین و در اختیار ما گذاشته شود سعی خواهیم نمود تا همانطور که وزیر محترم وعده کردند تا دهۀ فجر یا  پایان سال ۹۵ کار را به نتیجه برسانیم . ورناصری ادامه داد توجه داشته باشید که شرایط کار در دارالفنون از نظر کارهای عمرانی و مرمت و بازسازی با سایر بناها متقاوت است و حتما" باید بحث میراث فرهنگی و قوانین خاص آن رعایت شود و ما همۀ تلاشمان را بکار خواهیم گرفت تا بنای دارالفنون ماهیت تاریخی و اصلی خود را حفظ کند. ورناصری اعتبار مورد نیاز برای این بخش را مبلغ یکصد میلیارد ریال اعلام کرد.

در ادامه جلسه آقای علی الهیار ترکمن رئیس امور آموزش و پرورش سازمان مدیریت کشور طی سخنانی اظهار داشت  :

من تشکر می کنم از زحماتی که دوستان در سازمان پژوهش و سازمان نوسازی و سازمان میراث فرهنگی در ارتباط با اقدام ارزشمند بازسازی و مرمت مدرسۀ دارالفنون که تا اینجای کار دنبال کرده و انجام داده اند . الهیار گفت : دارالفنون یک امانت ملی است که به دست همۀ سپرده شده است ، در روزگاری که مملکت ما ایران در جهل و عقب ماندگی و بیسوادی به لحاظ علمی و فنی فرو رفته بود، بزرگ مردی بنام امیرکبیر آمد و کمر همت بست و برای جبران عقب ماندگی کشور در کمترین زمان ممکن دارالفنون را ساخت تا فرهیخته ترین دانشمندان و بهترین اساتید در حوزه های مختلف علمی ، ادبی ، هنری ، سیاسی و غیره  در آن تربیت شوند که به جرأت می توان گفت تاریخ معاصر ایران را ساختند که نام تعدادی از آنان در همین کتابی که تحت عنوان « مشاهیر دارالفنون » تو سط مدرسۀ دارالفنون چاپ شده است همراه با زندگینامه و آثار و اقداماتی که انجام داده اند دیده می شود و امروز این وظیفۀ همۀ ماست که این امانت را  به نوعی حفظ کنیم تا جایگاهش همچنان تثبیت شده باقی بماند .

الهیاری ادامه داد : ما در سال گذشته بازدیدی از دارالفنون داشتیم که در پی آن در سازمان برنامه تلاشهایی در این زمینه انجام دادیم که منجر به تخصیص مبلغ سی میلیارد  ریال اعتبار برای دارالفنون در سال ۹۵ شد و اگر بتوانیم هر چه زودتر از مرحلۀ آماده سازی و کارهای عمرانی و مرمت و بازسازی خارج شویم باید ردیفی برای نگهداری دارالفنون و برنامه های مطالعاتی و پژوهشی آن در حوزه مطالعات تاریخی ببینیم و آن را تقویت کنیم لذا باید هر چه زودتر از این مرحله عبور کنیم .

الهیاری گفت : ما در سازمان مدیریت و برنامه  روی ۳ میلیارد تومان اعتبار سال ۹۵ با قوت ایستاده ایم و تمام سعی خود را می کنیم تمام آن را تخصیص بدهیم ولی با توجه به کسری اعمال شده در اعتبار دستگاهها ، در بد بینانه ترین حالت ۸۰ درصد اعتبار دارالفنون را پرداخت خواهیم کرد. و حتی این آمادگی را داریم که اگر سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بتواند در برنامه هایش جابجایی صورت بدهد ما  نیز همکاری کنیم و در این قالب مبالغی اختصاص بدهیم .لذا با اطمینان خاطر روی مبلغ مذکور حساب کنید و کارهایتان را برنامه ریزی کنید و پیش ببرید ما هم  حمایت می کنیم .

الهیاری به سازمان نوسازی در خصوص تأمین مبلغ مورد نیاز( یکصد میلیارد ریال ) برای بازسازی فاز اصلی دارالفنون نیز گفت :  نامه ای بصورت موردی ، برای سازمان مدیریت و برنامه بنویسند و در قالب طرح نوسازی و مقاوم سازی درخواست اعتبار مورد نظر را بکنند و ما هم در سازمان برنامه سعی می کنیم از آقای نوبخت معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه حداقل چهل میلیارد  ریال را حد اکثر تا پایان آبان یا آذر ۹۵ برای بخشی از کار برایتان بگیریم.

در خاتمه جلسه آقای طلائی معاون پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی گفت : ما در سازمان پژوهش در بخش دارالفنون علی رغم اینکه اعتبار مشخصی نداشتیم اما سعی کرده ایم کارها و نیازهای مربوطه را در دارالفنون جلو ببریم و نگذاریم معطل بمانند و این آمادگی را داریم آگر قانون اجازه بدهد و مجوز از هئیت امناء سازمان پژوهش بگیریم مبالغی را  در برنامه های سازمان جابجا کنیم و به دارالفنون اختصاص بدهیم .

شرکت کنندگان در خاتمۀ نشست  این روز از بخشهای کارشناسی موزه و اسناد دارالفنون بازدید نموده و توسط کارشناس مربوطه در جریان اقدامات و برنامه های آینده این بخش قرار گرفتند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید: darolfonoon-amirkabir@

نظر شما