پانزدهمین جشنواره کتاب رشد

به گزارش وب سایت مدرسه دارالفنون، عصردیروز ۱۱/۱۰/۹۶ اختتامیه پانزدهمین جشنواره کتاب رشد در مدرسه دارالفنون برگزارشد. دراین مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر محی الدین بهرام محمدیان معاون پژوهشیو زیر آموزش و پرورش اظهار داشت: ما امروز یک قدم جلوتر نسبت به سال های گذشته هستیم؛ در سال های قبل، دغدغه ما این بود که کتاب های آموزشی و کمک آموزشی را سامان دهیم و آنها را برای استاندارد شدن تشویق کنیم؛ چنین کاری امروز اتفاق افتاده و رو به رشد است.

وی با بیان اینکه از ناشران می خواهیم که آنها هم بر تولیدات نشر نظارت داشته باشند، گفت: مراقبت صنفی از هویت نشر، یک تکلیف صنفی است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با تأکید بر اینکه ناشران بخش غیردولتی برای آموزش و پرورش رقیب نیستند، افزود: آنها را رفیق راه و تکمیل کننده فعالیت می دانیم و در جشنواره رشد سعی می کنیم آنها را معرفی کنیم.

وی اضافه کر‌د: می خواهیم  روشی را تجربه کنیم که بر اساس آن، کتاب درسی را به زبان ساده بنویسیم؛ هرچند می دانیم که برخی همکاران  و خانواده ها مخالفند و می گویند چگونه از کتاب داستان سوال و تست دربیاوریم.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از مولفان خواست تا برنامه درسی ملی را مرجعی برای تولیدات فرهنگی قرار دهند.

محمد ناصری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه صدا و سیما باید مجوز تبلیغات کتاب‌های کمک آموزشی را از ما دریافت و سپس اقدام به پخش آن کند اظهار کرد: معمولا صدا و سیما اعلام می‌کند که کتب تبلیغی دارای مجوز از وزارت ارشاد هستند.
وی افزود: نباید فراموش کنیم که کتب کمک درسی معمولا در جهت تحقق اهداف آموزشی نیستند و به همین علت می‌توانند آسیب زا و مخرب باشند.

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برخی معلمان و حتی خود اولیای دانش آموزان اصرار به استفاده از کتب کمک آموزشی دارند و معمولا اصرار می‌کنند اگر کتاب کمک آموزشی نباشد پروسه آموزش  ناقص می‌ماند گفت: در این صورت کتاب درسی به حاشیه می‌رود و دانش آموز بیشتر بر روی آمادگی برای کنکور و ورود به دانشگاه متمرکز می‌شود و با انحراف رخ داده اهداف درسی تحت الشعاع قرار می‌گیرد.
ناصری ادامه داد: ابعاد این انحراف زمانی پررنگ‌تر می‌شود که دانش آموز دوره ابتدایی را هم گرفتار تست زنی می‌بینیم. علیرغم آنکه سیستم ارزشیابی در دوره دبستان بر روش توصیفی استوار است و دیگر نمره به دانش آموز داده نمی‌شود، باز هم معلمان و اولیا برای آمادگی فرزندانشان در برابر آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی گرفتار شرکت در دوره‌های موسسات خصوصی و کتاب ‌های کمک درسی می‌شوند. 
وی با بیان اینکه متاسفانه شاهد توزیع کتب کمک آموزشی غیراستاندارد در مدارس نیز هستیم گفت: تعدادی از ناشران به انگیزه کسب سود تنها کتاب درسی را تبدیل به حل المسائل و کتاب تمرین می‌کنند که ما پیگیری حقوقی لازم را در قبال این ناشران انجام می‌دهیم و اگر محرز شود، جریمه‌های سنگینی برای آنها منظور خواهد شد.
به گفته مدیرکل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در این میان تنها کتب مجاز برای ورود به مدرسه آنهایی هستند که دارای مهر تائید سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی باشند.
در این مراسم ۱۰ اثر برتر و برگزیده جشنواره معرفی شدند.
۱- کتاب «سواد مالی برای نوجوانان»، راهنمای آموزش سواد مالی برای اولیا اثر محرم آقازاده از گروه داوری اقتصاد، حسابداری و بازرگانی از انتشارات مرآت
۲- کتاب مجموعه «خدای ما چهرجوریه» اثر سیدمحمد مهاجرانی از گروه داوری تعلیم و تربیت دینی از انتشارات قدیانی
۳- کتاب «پله‌های نخستین» اثر محبوبه اسپیدکار از گروه داوری تفکر و پژوهش از انتشارات کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان
۴- کتاب «اسکلت بخشنده» اثر محمدرضا شمس در گروه داوری داستان دوره ابتدای از انتشارات هوپا
۵- کتاب «لم یزرع» اثر محمدرضا بایرامی در گروه داوری داستان دوره متوسطه از انتشارات کتاب نیستان
۶- کتاب « PROSPEPT PLUS» اثر ویلیام ایوان اچ ترجمه مجید عسگری ازغندی، مهری قاسم‌زاده، حامد نعیمی‌نیا، ریحانه نامنی و حسین هاوشکی در گروه داوری زبان‌های خارجی از انتشارات خط سفید
۷-  کتاب «بوق سگ» اثر بیوک ملکی در گروه داوری شعر و نثر ادبی از انتشارات پیدایش
۸- کتاب «دست‌پژوهشی ایده‌ای جهانی برای بهسازی آموزش و غنی‌سازی یادگیری» اثر محمدرضا سرکار آرانی از گروه داوری علوم تربیتی از انتشارات مرآت
۹- کتاب «تا بر دمیدن گل‌ها» اثر محمدرضا فیاض در گروه داوری موسیقی از انتشارات سوره مهر
۱۰- کتاب «کودک و تصویر ۱» اثر جمال‌الدین اکرمی در گروه داوری گروه‌های تجسمی و مباحث عمومی از انتشارات مؤسسه فرهنگی مدرسه بحران به عنوان ۱۰ اثر برگزیده این جشنواره انتخاب شده و جوایز خود را دریافت کردند.
به گزارش فارس، در پانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی تربیتی رشد بیش از ۳۰ گروه داوری، آثار را بررسی کردند و ۳۱ اثر نیز به عنوان آثار تقدیری انتخاب شدند.
جوایز کتاب های برتر شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و ۳۰ میلیون ریال و جایزه نقدی کتاب های تقدیری، ۲۰ میلیون ریال است.

نظر شما