دومین جلسه کمیته اجرایی بزگداشت یکصمین سالگرد تربیت معلم

در دومین جلسه کمیته اجرایی بزرگداشت یکصدمین سالگرد تربیت معلم برگزار مطرح شد: به عنوان جامعه تربیت معلم باید هویت یکصد ساله تربیت معلم را در وجودمان احیا کنیم.

به گزارش وب سایت دارالفنون دومین جلسه کمیته اجرایی بزرگداشت یکصدمین سالگرد تربیت معلم سه شنبه ۱۶ مرداد در سالن جلسات دارالفنون برگزار شد.

 در این جلسه دکتر طاهری نیا ضمن خیر مقدم به اعضای کمیته گفت: در جایگاه و ضرورت برگزاری این بزرگداشت همین نکته کافیست که بعد از یکصد سال این نکوداشت برگزار می شود و این رویداد بزرگ اتفاق می افتد لذا این برنامه از حساسیت، ظرافت و اهمیت خاصی برخوردار است.

معاون پژوهشی دانشگاه با اشاره به دستاورد و اهداف مشخص این بزرگداشت، نخستین هدف را بازخوانی تجربه گرانبهای یکصد سال تلاش بی نظیر در حوزه تربیت معلم دانست. وی گفت: ابن بازخوانی در حوزه مطالعات میدانی، اسناد، مرور تجربه ها، گفتگو با صاحبنظران که در ذیل کمیته علمی و بخش نمایشگاهی تعریف شده است، باید به گونه ای باشد که مدیران ما از این بازخوانی، دستاوردهای ارزشمندی کسب کنند که در نگرش و برنامه ریزی ها موثر باشد.

دکتر طاهری نیا تصریح کرد: دومین دستاورد آن، هویت بخشی به نظام تربیت معلم است. برخی مخاطبین و جامعه هدف ما تصور ناقصی از پیشینه تربیت معلم دارند و آن را محدود به پدیده نوظهور دانشگاه فرهنگیان می دانند. وی تاکید کرد: داشتن تاریخ و پیشینه قوی یک افتخار است و ما به عنوان جامعه تربیت معلم باید هویت یکصد ساله تربیت معلم را در وجودمان احیا کنیم.

معاون پژوهشی دانشگاه با بیان اینکه هدف دیگر در کنار بازخوانی و هویت بخشی، قدرشناسی از خدمات و تلاش های به عمل آمده  است، افزود: باید از تمامی کسانی که از زمان دارالفنون، دارالمعلمین، مدارس عالی و دانشسراها، دانشگاه تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان منشا خدمت موثر بوده اند به نیکی یاد شود و تجارب آنها را ارج نهیم. وی گفت: اگر  به لطف خداوند  متعال بتوانیم برنامه فاخری برگزار کنیم می شود ریل گذاری بسیار خوبی برای مدت های طولانی در دانشگاه فرهنگیان انجام داد.

دکتر طاهری نیا با بیان اینکه کمیته های مختلف این برنامه وظایف سنگینی دارند تصریح کرد: کمیته علمی، ماموریت تولید محتوا و غنا بخشی به محتوا را دارد.

وی با تاکید بر اینکه بخش اطلاع سانی نیز در این راستا نقش بسزایی دارد گفت: باید با اطلاع رسانی به عموم خانواده ها و جامعه هدف، آنها را با مقام معلمی و نظام تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان آشنا کنیم.

معاون پژوهشی دانشگاه با تاکید بر اینکه یکی از دستاوردهای بسیار ارزشمند بزرگداشت یکصدمین سالگرد تربیت معلم تاسیس موزه و مرکز اسناد در دانشگاه فرهنگیان است، گفت: مجموعه اسنادی که پیشینه تاریخی تربیت معلم را تشکیل می دهند باید در فضایی دائمی در معرض نمایش قرار گیرد. وی تصریح کرد: بار اصلی این برنامه بر دوش کمیته اجرایی است که باید بستری مناسب فراهم کنند و به گونه ای مدیریت شود که تمامی  فعالیت ها بتواند در معرض نمایش قرار گیرد.

در ادامه مرتضی نظری رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی با اشاره به اهمیت جایگاه و برگزاری برنامه بزرگداشت یکصدمین سالگرد تربیت معلم گفت: این برنامه را در دستورکار ویژه رسانه ای قرار داده ایم و در شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش هم این مهم مطرح شده است. وی افزود: بخش های مختلفی مانند مرکز اسناد، پژوهشکده و بخش های دیگری از مجلس شورای اسلامی، شورای عالی وزارت آموزش و پرورش، سازمان میراث فرهنگی، می توانند در برگزاری این مراسم همراهی مفید داشته باشند.

در ادامه اعضای کمیته به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و در پایان ابلاغ اعضا توسط دکتر طاهری نیا اعطا شد.

 

کلیدواژه: 

نظر شما