رونمایی از پوستر چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد در مدرسه تاریخی دارالفنون

در اولین روز از هفته وحدت، ‌ از پوستر چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد در مدرسه تاریخی دارالفنون رونمایی شد.

به گزارش سایت دارالفنون، امروز یکشنبه ۱۹ آبان ماه مصادف با اولین روز از هفته وحدت با حضور دکتر حسن ملکی، معاون طراحی و تولید بسته‌های یادگیری، دکتر مسعود فیاضی، مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی،مسعود بهرامی رئیس، مدرسه تاریخی دارالفنون، مجید صادقیان، معاون دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، وحید گلستان، دبیر چهل‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌رشد، و تعدادی از اصحاب رسانه در مدرسه تاریخی دارالفنون از پوستر چهل‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌رشد رونمایی شد.

در بخش اول این نشست مسعود بهرامی رئیس مدرسه تاریخی دارالفنون به عنوان میزبان این نشست ضمن تبریک اعیاد و هفته وحدت وخیرمقدم به اهالی رسانه، درباره ویژگی‌های تاریخی این مدرسه و چهره‌های شاخص سیاسی، علمی، فرهنگی و هنری دانش‌آموخته آن و شرایط کنونی مدرسه توضیحاتی را ارائه کرد و به ترسیم دورنمای آینده مدرسه تاریخی داالفنون پرداخت. او همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود به نمایش بخشی از فیلم‌های جشنواره «رشد» در این مکان تاریخی و افتتاح کتابخانه دارالفنون در آینده نزدیک اشاره کرد و از اصحاب محترم رسانه برای معرفی ظرفیت های این بنای ارزشمند تاریخی دعوت به همکاری کرد.

 درادامه دکتر ملکی به نکات مهمی اشاره نمود: «نخست اینکه سه ابزار مهم معرفتی به نام‌های شنیدن، دیدن، عقل و تفکر به انسان عطا شده است تا از این طریق انسان‌ها خود را به غایت خلقت نزدیک سازند. وسیله‌ای که می‌تواند این ابزارهای معرفتی را به حرکت و تکاپو وادارد همان فیلم آموزشی است. وقتی از فیلم آموزشی صحبت می‌کنیم از یک وسیله هنری حرف می‌زنیم که قدرت دارد قوای انسانی را بسیج کند به سمت طریق الهی.»

وی در خصوص ارزش و اهمیت جشنواره فیلم رشد از زاویه قرآنی ادامه داد: «در سوره بقره وقتی حضرت ابراهیم از خداوند می‌خواهد که به او نشان دهد که چگونه مردگان را زنده می‌کند؟ خداوند با عملی که به او محول می کند از سمع و بصر و فواد آن حضرت برای اطمینان قلبی استفاده می‌کند. لذا یک فیلم آموزشی خوب از منظر قرآن، علمی، روان‌شناسی، تحلیل‌های اجتماعی یک وسیله هنری اثرگذار و تحول آفرین مخصوصاً در دوران کودکی و نوجوانی است.»

سپس دکتر فیاضی، مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی دقایقی را برای حاضرین در نشست صحبت نمود و روز رونمایی از پوستر جشنواره فیلم رشد را در واقع آغاز رسمی این رویداد مهم آموزشی-تربیتی و هنری اعلام نمود و ضمن تقدیر و تشکر از اعضای دبیرخانه فیلم رشد، به اثربخشی بی‌نظیر فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی جشنواره فیلم رشد در کلاس‌های درس اشاره نمود.

وی در متن صحبت‌های خود تأکید کرد:« فیلم یک رسانه است. و این رسانه به ما دیکته می‌کند که مخاطب و محتوا دو رکن مهم هستند؛ از این رو تولید فیلم خوب واقعاً سخت است. مخاطب این جشنواره دانش‌آموزان و معلمان و اولیا است و این جشنواره در بستر آموزش و پرورش روی می‌دهد نه فضای عمومی کشور که این سنجه‌ها در انتخاب فیلم‌ها نیز مدنظر بوده و خیلی مهم هستند. این سنجه‌ها در برنامه درسی ملی وجود دارند و به سنجه‌های ملی، دینی و انقلابی تقسیم می‌شوند.»

  وحید گلستان نیز به جنبه‌های تخصصی بودن جشنواره فیلم رشد اشاره نمود و پس از بیان تغییرات مهم جشنواره چهل و نهم به سؤالات خبرنگاران حاضر در این نشست پاسخ داد.

نظر شما