تبدیل دارالفنون به مرکز اندیشه‌ورز فرهنگی

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد مدرسه دارالفنون می‌تواند به عنوان یک مرکز اندیشه‌ورز فرهنگی تلقی گردد.

به گزارش سایت ذارالفنون، حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکترعلی ذوعلم در نشست مشترک با معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در مدرسه دارالفنون بر لزوم و توانمندی تبدیل دارالفنون به‌عنوان یک مرکز اندیشه‌ورز فرهنگی تأکید کرد.

معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور با تأکید بر اینکه قول مساعد و حمایت جناب آقای اللهیار معاون برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش از مجموعه فعالیت‌های مدرسه دارالفنون برای همکاران ما در این بخش خیلی دلگرم کننده بود یادآورشد: بنیاد دارالفنون می‌تواند همانند بنیاد سعدی یا بنیاد ایران شناسی مدنظر قرارگیرد که به لحاظ  ثبات ساختاری، اختصاص منابع مالی و نیروی انسانی شرایط مطلوب و خاصی دارند و دارالفنون هم می‌تواند به این شکل فعالیت داشته باشد.

دکتر ذوعلم، امیرکبیر را اولین شهید استقلال علمی کشور برشمرد و بیان داشت: سالگرد شهادت امیرکبیر را می‌توان به‌عنوان یک روز ویژه علمی و پژوهشی برای معلمان و فرهنگیان در نظر داشت.

معرفی دارالفنون به‌عنوان یک نماد الهام‌بخش

وی بر لزوم انجام فعالیت‌های رسانه‌ای ویژه در راستای معرفی بهتر و بیشتر دارالفنون در قالب طرح رسانه‌ای دارالفنون اشاره داشت و گفت: گاهی اوقات نمادهایی داریم که الهام‌بخش نیستند اما با کار رسانه‌ای که صورت می‌گیرد مورد توجه قرار می‌گیرند؛ اکنون می‌توان به مدرسه دارالفنون نیز به‌عنوان یک نماد الهام بخش نگاه کرد و در این زمینه نیز از معاونت پرورشی وزارتخانه هم می‌توان کمک گرفت.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دارالفنون می‌بایست به‌عنوان یک مکان تاریخی برای توجه گردشگران مدنظر قرار گیرد و در زمینه توسعه گردشگری باید تعاملات بیشتری را با وزارت آموزش و پرورش و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برقرار نمود.

وی با اشاره به موقعیت مکانی مدرسه دارالفنون در شهرتهران گفت: متأسفانه بازدید از این مجموعه حتی در برنامه گردشگری شهرداری تهران هم نبوده در حالی‌که باید به‌عنوان یک نماد الهام‌بخش امروزی به آن توجه شود و در بازآرایی شهری آن را در نظر گرفت.

نشست مشترک دکتر اللهیار معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش و هیأت همراه ایشان از این معاونت و مسئولان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و رییس مدرسه دارالفنون امروز چهارشنبه ۲۹ آبان در این مدرسه تاریخی برگزار شد.

 

نظر شما