روز پر کار رییس سازمان در دارالفنون

به گزارش سایت دارالفنون، حجت الاسلام و المسلمین دکتر ذوعلم، رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، روز چهارشنبه ۲۹ آبان ۹۸ را به مدرسه تاریخی دارالفنون اختصاص دادند.

اولین برنامه نشست مشترک با شورای مدیران معاونت پشتیبانی و توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش و شورای مدیران معاونت پشتیبانی و توسعه مدیریت سازمان پژوهش بود که مهمترین موضوع آن تأمین اعتبارات لازم برای برنامه ها و فعالیت های تعریف شده دارالفنون بود.

 

 

 

 

 

در این نشست ضمن تأکید بر اهمیت و جایگاه رفیع دارالفنون در تاریخ پر بار تعلیم و تربیت ایران، چگونگی تخصیص کامل اعتبارات سال ۹۸، افزایش سقف اعتبار در سال ۹۹ و نیز کمک به دارالفنون از اعتبارات جاری آموزش و پرورش مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مصوب شد این مهم در دستور کار معاونت پشتیبانی و توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد.


رونمایی از تندیس شهید علی صدیقی توسروندانی که دانش آموخته دارالفنون هستند و به عنوان معلم در منطقه ۱۵ تهران تدریس می کردند، برنامه دیگر این روز بود. این تندیس توسط آقای فراهانی، دانش آموز این شهید بزرگوار ساخته و به دارالفنون اهدا شده است.


سومین برنامه دیدار با انجمن های مردم نهاد ، مفاخر معماری، خانه سینما و ... دیگر گروه های فعال اجتماعی و فرهنگی بود. منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما، بهروز مرباغی خانه اردیبهشت اودلاجان و عضو انجمن مفاخر معماری و فرهاد توحیدی،فیلم نامه نویس ایرانی به نمایندگی از ۱۱ انجمن فعال صنفی برنامه های خود را تحت عنوان "مدرسه شهر" به رییس سازمان پیشنهاد کردند که استقبال ایشان همراه داشت و تأکید شد مقدمات اجرای برنامه ها و عقد تفاهم نامه همکاری فرآهم گردد.  


برنامه بعدی دیدار با جمعی از دانش آموختگان دارالفنون و خیرین مدرسه ساز استان تهران بود. در این نشست پروفسور فرهود،پدر ژنتیک ایران و دکتر بنی آدم، رییس مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران و آقایان چیت ساز و کریمی به نمایندگی جمعی از فارغ التحصیلان سالهای دور دارالفنون حاضر بودند و مقرر شد ضمن بهره مندی از ظرفیت ایشان برای اعتلای روز افزون دارالفنون، در مرمت و بازسازی مدرسه نیز از ظرفیت های اجتماعی و اقتصادی ایشان استفاده شود.


اقامه نماز جماعت ظهر و عصر و صرف ناهار در جمع صمیمی همکاران دارالفنون برنامه بعدی بود.اعطای لوح تقدیر، استماع بیانات و. رهنمودهای رییس سازمان و اظهار نظر همکاران بخش های دیگر این برنامه را تشکیل داد.
در بخش بعدی حجت الاسلام و المسلمین احسان بخش، معاون تبلیغ و آموزش های کاربردی مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان تهران و حجت الاسلام و المسلمین سوری، مسئول طرح امین مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان تهران میهمان رییس سازمان بودند. برنامه ریزی برای حضور اثرگذار روحانیون در برنامه ها و فعالیت های دارالفنون نقطعه عطف این نشست بشمار می رود.


نشست با شرکت ها و گروه های فعال اقتصادی و اجتماعی، دیگر برنامه حجت الاسلام و المسلمین ذوعلم بود که به منظور فعال سازی ظرفیت بخش خصوصی در فرآیند بازسازی دارالفنون صورت گرفت.


نشست با فعالان تربیتی مردم نهاد، برنامه بعدی رییس سازمان بود. دبیرخانه ایده ها و تجربیات کانون مدارس اسلامی، فعالان تربیتی در باشگاه فکرپروری و خلاقیت و نیز فعالان تربیتی در هیئت هنر پیشنهادت خود رابه رییس سازمان ارائه کردند. حجت الاسلام و المسلمین ذوعلم نیز ضمن استقبال از حضور و فعالیت این جمع در دارالفنون، خواستار برنامه ریزی دقیق و عقد تفاهم نامه مشترک همکاری شدند.


برنامه بعدی بررسی طرح پیشنهادی کانون پرورش فکری استان تهران بود. در این طرح حضور و فعالیت مربیان و اساتید کانون و نیز اجرای برنامه های مشترک تربیتی مطرح و مقرر شد مقدمات تعامل جدی و اثرگذار فراهم گردد.


عارف براتی، مدیر اجرایی انجمن خوشنویسان ایران و جمعی از همکاران ایشان میهمان بعدی رییس سازمان بودند. بر گزاری رویدادهای فرهنگی، کلاس های آموزشی و ... مهمترین پیشنها ایشان بود که با استقبال حجت الاسلام و المسلمین ذوعلم همراه بود و مقرر شد در کارگروهی مقدمات اجرای این برنامه ها فرآهم گردد.


آخرین برنامه نیز بهره¬برداری از ظرفیت پژوهشگاه ابنیه تاریخی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بود. دکتر بحرالعلومی معاون اداری،مالی و توسعه منابع این پژوهشگاه ضمن استقبال از پویایی و فعالیت های اخیر دارالفنون برای همکاری و کمک های فنی به بازسازی و مرمت این بنای ارزشمند تاریخی اعلام آمادگی کرد.


اقامه نماز جماعت مغرب و عشا پایان بخش روز پر کار حجت الاسلام و المسلمین دکتر ذوعلم، رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در دارالفنون بود.
امید که با محقق شدن این برنامه و نیز فعال سازی دیگر ظرفیت های موجود، شاهد اعتلای روزافزون دارالفنون، میراث گران بهای شهید والامقام امیرکبیر باشیم. انشالله...

نظر شما