شهید «رحمانی» قهرمان «بچه های دارالفنون» است

نویسنده کتاب «بچه های دارالفنون» گفت: افتخار داشتم که اولین کتابم را درباره شهید «محمدباقر رحمانی» بنویسم که مستندی داستانی است و زندگی شهید را از کلاس پنجم ابتدایی تا شهادت روایت می کند.

 

«بچه های دارالفنون» عنوان کتابی است که به تازگی از سوی «نشر شاهد» منتشر شده و به زندگی شهید «محمد باقر رحمانی» می پردازد. شهید «رحمانی» اولین فرمانده شهید سپاه بیجار است که بیست و نهم مرداد سال ۱۳۵۸ در دو راهی سقز – تکاب به شهادت رسید. این کتاب مستندی داستانی است که به قلم «معصومه فرخی» نوشته شده است.
 

این نویسنده جوان در گفت و گو با نوید شاهد درباره دلیلی که باعث شد درباره شهید «رحمانی» کتاب بنویسد، اظهار کرد: شهریور سال ۱۳۹۶ به بنده پیشنهاد نگارش کتاب درباره «شهید محمدباقر رحمانی» و شهید «رستم پور» را دادند. از آنجا که شهید رحمانی را به واسطه روابطه خانوادگی می شناختم، ایشان را انتخاب کردم. پدر بزرگم با پدر شهید هم دوره بودند و از طرف دیگر پدرم همرزم شهید بود. با خانواده شهید به راحتی توانستم ارتباط برقرار کنم.

فرخی اضافه کرد: با دو خواهر شهید، برادر و تعدادی از همرزمان شهید مصاحبه کردم و اطلاعات خیلی خوبی به دست آوردم. شهید رحمانی دوره کوتاهی و تا دوران اول متوسطه در بیجار زندگی کرده و برای ادامه تحصیل به تبریز و سپس به «دارالفنون» تهران می رود. در «دارالفنون» کشتی را ادامه می دهد و در این مدت تغییرات زیادی در زندگی اش تجربه می کند. عنوان کتاب هم برهمین اساس انتخاب شده است.

 

 

شهید «رحمانی» قهرمان «بچه های دارالفنون» است/ «وقتی مهتاب گم شد» شهید خوش لفط را بخوانید

 

 

وی بیان کرد: برای نگارش کتاب باید دوره های مختلف زندگی ایشان را بررسی می کردم. شهید رحمانی ورزشکار و مقام دوم کشتی دانشجویان کشور را کسب کرده بود. دوره سربازی را در شیراز و کرج گذرانده بود اما از آن دوران نتوانستم اطلاعات زیادی بدست آورم زیرا نیروی هوایی ارتش گفت که از سربازان قبل از انقلاب پرونده ای دردسترس نیست بنابراین نتوانستم به این دوره زندگی شهید به صورت کامل بپردازم.

نویسنده «بچه های دارالفنون» که این کتاب اولین اثرش محسوب می شود، درباره سیر بیان داستان های کتاب گفت: این اثر مستند داستانی است. شروع کتاب با معرفی از بیجار که قدمتی ۷ هزار ساله دارد، شروع می شود. زندگی شهید نیز از کلاس پنجم ابتدایی تا شهادت ایشان در این کتاب روایت شده است. نگارش کتاب هم حدود هشت ماه به طول انجامید.

فرخی در ادامه درباره آثاری که در دست نگارش دارد، اظهار کرد: در حال حاضر رمانی با موضوع اجتماعی و با عنوان «nدوست داشتنی» را نوشته ام که امکان دارد عنوانش تغییر کند. این کتاب را در دو اپیزود نوشته ام.

این نویسنده جوان که تجربه نمایش نامه نویسی را هم دارد در هفته کتاب و کتاب خوانی به مخاطبان «نوید شاهد» پیشنهاد داد در حوزه دفاع مقدس کتاب «پایی که جا ماند» و «وقتی مهتاب گم شد» را بخوانند.

نظر شما