تجربه ی عکاسی معماری در مدرسه ی دارالفنون

در دومین جلسه ی انجمن عکاسی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران؛ نوجوانان شیوه‌های عکاسی معماری را در مدرسه‌ی تاریخی دارالفنون تجربه کردند.

به گزارش سایت دارالفنون و به نقل از روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران عصر روز چهارشنبه دوم بهمن نود و هشت، دومین جلسه‌ی انجمن عکاسی در مدرسه‌ی تاریخی دارالفنون با حضور اعضای انجمن عکاسی برگزار شد.
در ابتدای جلسه، اعضای انجمن برای اولین بار به‌ صورت آزاد و بدون داشتن اطلاعاتی از شیوه‌های عکاسی معماری با راهنمایی علی خوش جام، نماینده انجمن عکاسی استان تهران و علیرضا کریمی صارمی، دبیر انجمن عکاسی کانون، به عکاسی در این مجموعه‌ی تاریخی پرداختند.


بخش دوم جلسه‌ی انجمن عکاسی در سالن همایش‌های مدرسه دارالفنون برگزار شد. در این بخش، بهرامی، مدیر مدرسه ی دارالفنون، به حاضران در انجمن خوش آمد گفت و به معرفی مدرسه دارالفنون پرداخت.

در ادامه و پس از توضیحات علی خوش جام درباره ی کارگروه ها و برنامه های آینده ی انجمن عکاسی؛ علیرضا کریمی صارمی تفاوت «عکاسی» و «عکسبرداری» را مورد تاکید قرار داد. وی از تاریخ معاصر ایران در دوره ی ناصرالدین شاه قاجار و تاریخچه ی عکاسی در ایران صحبت کرد و افزود عکاسی در ایران ۳ سال بعد از عکاسی اروپاییان آغاز شد اما در حال حاضر ایران یکی از پنج کشور جهان است که بیشترین تعداد دانشجوی عکاسی را دارد. دبیر انجمن عکاسی کانون به اهمیت زاویه دید در عکاسی معماری اشاره کرد و تجربه های شخصی اش در عکاسی از بناهای تاریخی را با اعضای انجمن در میان گذاشت.


کریمی صارمی در ادامه به معرفی امیرکبیر و خدمات ارزشمند او پرداخت و تاریخچه ی مدرسه ی دارالفنون را شرح داد. وی مهم ترین هدف امیرکبیر از تاسیس این مدرسه را تقویت اندیشه و تفکر دانست و درباره ی این هدف مهم و تاثیر گذار با نوجوانان صحبت کرد.
در این نشست مرتضی نظری، مدیر کل کانون استان تهران از حضور در جمع نوجوانان عکاس و برگزاری دومین جلسه ی انجمن در این مدرسه ابراز خرسندی کرد و به بررسی ارزش و اهمیت جایگاه امیر کبیر پرداخت. وی از امیر کبیر به عنوان شهید راه توسعه و بالندگی ایران یاد کرد و از نوجوانان خواست بزرگان ایران را بشناسند و در مورد نگرش، اهداف و منش آنها پژوهش کنند.


گفتنی است در این جلسه ی انجمن که اجرای آن را «سایه برین» عضو ارشد مرکز ۳ به عهده داشت؛ مامک یحیی پور، رییس گروه هنرهای تجسمی کانون و محبوبه طالبی، مسئول واحد هنری نیز حضور داشتند.

نظر شما