مسئولیت تولید محتوای پیش‌دبستانی ها با سازمان پژوهش است

 

معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به محتوای پیش دبستان و مهدکودک ها بیان داشت: مسئولیت تولید محتوا برای این بخش مهم با سازمان پژوهش است.

 

به گزارش سایت دارالفنون، دکترحسن ملکی در آیین رونمایی از تازه های نشر برنامه ریزی درسی در مدرسه دارالفنون با اشاره به تهیه و تدوین راهنمای برنامه درسی در شرایط همه گیری ویروس کووید ۱۹ در وضعیت زرد و قرمز، اظهارداشت: در این چند ماه تلاش‌های زیادی برای تهیه و تدوین این راهنماها صورت گرفته و خروجی آن چند جلدی است که امروز رونمایی می‌شود.دیروز این راهنماها را خدمت آقای وزیر ارائه کردم. ان شاء الله در آینده باید  ارزیابی و ارزشیابی میدانی صورت گیرد تا مشخص شود چه میزان جوابگوی نیازها بوده اند.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در اجلاس مدیران روسای آموزش و پرورش در هفته گذشته، بیان کرد: بعضی از فرمایشات ایشان مستقیما به ما مربوط می‌شود که باید برنامه‌ها را به عمل تبدیل کنیم چرا که در سازمان پژوهش ساماندهی می‌شود. این موارد که ایشان تاکید کردند برای ما یک حکم شرعی و یک ضرورت علمی و عقلانی است.

هیچ کس نباید دست خالی از شبکه ملی رشد بازگردد

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره شبکه ملی رشد گفت: امروز با همت همکاران دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، شبکه ملی رشد آبرومندانه استقرار یافته  و قابلت آن را دارد که بخش بزرگی از محتوای الکترونیکی تولید شده و روش های آموزشی را درخود نگاه دارد و در اختیار مخاطبان قراردهد. شبکه ملی رشد باید به گونه ای باشد که هیچ کس دست خالی از آن بازنگردد. ما امسال والدین را به شبکه رشد دعوت کردیم مبادا خانواده دانش‌آموزان با علاقه مراجعه کنند و دست خالی برگردند.

وی به سابقه‌ی تولید کتاب‌های درسی  اشاره کرد و گفت: کتاب‌های درسی عمر چند ساله خواهند داشت. اگر با این روال پیش برویم باید بهمن ماه امسال راهنمای درسی ما به همراه بسته‌های تحولی در ۱۱ حوزه یادگیری و تربیتی آماده شود که میثاق من با همکاران حوزه کتاب های درسی نظری و فنی وحرفه ای و دفتر فناوری‌های الکترونیکی خواهد بود. برای مهر ۱۴۰۰ شاید بتوانیم ۲۰ درصد بسته‌های تربیت و یادگیری را تولید کنیم. معنایش این است که ۸۰ درصد محتواهای ما هنوز عمر دارند. مبادا حال و هوای تحول گرایانه راهنماهای برنامه درسی ما را از مهمترین سند آموزش و پرورش یعنی کتاب درسی غافل کند.

مسئولیت تولید محتوا برای پیش‌دبستانی ها با سازمان پژوهش است

معاون وزیر آموزش و پرورش به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تولید محتوا برای پیش دبستانی و مهدکودک هاگفت: ما باید برای دوره پیش از دبستان در کشور چاره جویی کنیم. وضع ما در این بخش راضی‌کننده نیست . همانطور که حضرت آقا اشاره کردند محتوا در مهدکودک‌ها رهااست. به نظر من هم رهاست. ما باید با مسئولیت تمام وارد این حوزه بشویم. طبق قانون باید برنامه درسی پیش دبستان را ما تولید کنیم. اگر ما محتوا تولید نکنیم محتواسازان وارد می‌شوند.

وی سپس به اهمیت هفته پژوهش طی روزهای آینده اشاره کرد و گفت: هفته پژوهش در پیش است و خوب نیست در هفته پژوهش سازمان پژوهش در سکوت باشد. البته برنامه‌ریزی ها در حال انجام است، شما هم به ما پیشنهاد و ایده بدهید تا هفته پژوهش پرباری داشته باشیم. هفته پژوهش باید در سازمان پژوهش سروصدایی داشته باشد.

وی برای چندمین بار بر اهمیت نقش سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در تولید کتاب‌های درسی تاکید کرد.

در پایان سخنرانی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، از تعدادی از کارکنان نمونه به نمایندگی از بقیه کارکنان نمونه تقدیر شد.رونمایی از کتاب «معارف انقلاب اسلامی» و ۴ جلد «راهنمای درسی در وضعیت زرد و قرمز» بخش پایانی این مراسم بود.

نظر شما