مدرسه دارالفنون طبق طرح جامع مرمتی در چند مرحله بازسازی و مرمت شد

 

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تأکید کرد مدرسه تاریخی دارالفنون مطابق با طرح جامع مرمتی و در چند مرحله زیر نظر نهادهای مربوطه بازسازی شده و البته این مراحل مرمت ادامه دارد.

محمد علوی تبار در گفت‌وگو با روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی اظهارداشت: مطالعه و بررسی دقیق کلیه اسناد مرتبط با بازسازی ها و مرمت های سال­های گذشته مدرسه تاریخی دارالفنون توسط تیم تخصصی مرمتی- عمرانی با هدف شناخت آسیب­‌ها و اتخاذ استراتژی مناسب و اقتصادی حفاظتی - مرمتی در مواجه با این بنای ارزشمند در اسفندماه ۱۳۹۸ و فروردین ماه ۱۳۹۹ صورت گرفت.

وی ادامه داد: در مهرماه ۱۳۹۹ با آغاز مطالعات ژئوفیزیک-ژئوتکنیک- مقاومت مصالح با توجه به رویت آسیب‌ها و عوارض متعدد در بنا که عمدتا ریشه در مسائل ژئوتکنیکی و نشست ناهمگون در بستر این مدرسه داشت تصمیم بر آن شد که طی یک مطالعه تخصصی و با به کارگیری آزمایش های تخصصی- مهندسی ژئوتکنیک-ژئوفیزیک، وضعیت بستر و سازه دارالفنون مورد بررسی دقیق و اصولی قرار گیرد تا ضمن حفظ اصالت بنا و رعایت اصل مداخله کمینه، از هزینه های اضافه در اقدامات مرمتی آتی جلوگیری شود.

علوی تبار تصریح کرد: از ویژگی های بارز در این مرحله، مطالعات اتخاذ رویکردی روزآمد و نوین در این بنا بود. این مرحله از مطالعات که با هدف کاهش مداخلات مطالعات ژئوتکنیک و حفر گمانه های شناسایی کمتر و استفاده از تجهیزات روزآمد ژئوفیزیک از جمله ژئورادار و ژئوالکتریک عملیاتی شد، وضعیت زیر سطحی به صورت کامل رصد شده و سپس از مطالعات ژئوتکنیک به صورت تکمیلی استفاده به عمل آمد که نتایج این مطالعات با استقبال مجامع علمی -پژوهشی عرصه میراث فرهنگی و ارائه در همایش های بین المللی همراه بود.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: نیمه اول سال ۱۴۰۰ و با توجه به وضعیت نامناسب یال غربی ساختمان مدرسه تصمیم گرفته شد تا عملیات حفاظت و مرمتی مناسب در این یال به عمل آید لذا طرح مرمت و اسناد مناقصه بر اساس طرح جامع مرمت مصوب سازمان میراث فرهنگی زیر نظر اساتید نام آشنا عرصه مرمت و معماری جهت مرحله اول اقدامات مرمتی مدرسه تاریخی دارالفنون تهیه شد.

این مقام مسئول اظهار داشت: در آذر ماه ۱۴۰۰ عملیات حفاظتی مرمتی مدرسه تاریخی دارالفنون آغاز شد و اقدامات مرمتی از قبیل خاکبرداری تا رسیدن به تراز ارتفاعی مناسب و بستر سازی شفته آهکی مناسب در حیاط غربی و شرقی مدرسه، حذف الحاقات فاقد ارزش تاریخی و استحکام بخشی در بخش شمال غربی مدرسه تاریخی دارالفنون، بهسازی خاک با دو روش سنتی و مدرن در یال غربی ساختمان صورت گرفت؛ نقطه قوت این عملیات به کارگیری روشی تزریق مواد مناسب با کمترین مداخله در این بنای تاریخی بود.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: از دیگر اقدامات این عملیات می توان به دوخت و دوز ترک های عمیق و نیمه عمیق دیوارها و جرزهای یال غربی ساختمان پس از حذف عامل مخل ایجاد کننده این ترک ها، پاکسازی و احیا و ساماندهی کلیه های چاه های جذبی حیاط های شرقی و غربی ساختمان مدرسه و مرمت ورق های گالوانیزه شیروانی ها در کل مدرسه و ناودان‌ها اشاره کرد.

لازم به ذکر است مطابق با طرح جامع مرمت مدرسه تاریخی دارالفنون، بخش‌های باقیمانده و تاسیسات مکانیکی و الکتریکی در سال جاری و سال آینده مورد بازسازی قرار خواهد گرفت.

نظر شما