معاونی که پس از ۳۰ سال به دیدن مدرسۀ دارالفنون آمد و اشک شوق از چشمانش جاری شد

به گزارش وب سایت مدرسۀ دارالفنون ، یکی از معاونین مدرسۀ دارالفنون در سالهای منتهی به انقلاب اسلامی پس از ۳ دهه دیروز برای بازدید از این بنای تاریخی فرهنگی و آموزشی به دارالفنون آمد

آقای نوابی  در خصوص سالهای فعالیتشان  به عنوان معاون دبیرستان دارالفنون اظهار داشتند :

طی سالهای ۱۳۵۷ - ۱۳۵۲  معاون دبیرستان دارالفنون بودم ، در این سالها آقای حسن سرور رئیس دبیرستان بودند و آقایان : شهبازی ، لسانی و اینجانب معاوبین ایشان بودیم.

نوابی ادامه داد : آقایان سرور و لسانی به رحمت ایزدی پیوستند و بنده و آقای شهبازی در قید حیات هستیم .

 از ایشان پرسیده شد : پس از آخرین حضورتان تا کنون چند بار از مدرسه دیدار داشتید ؟

و نوابی پاسخ داد : طی ۳۰ سال اخیر اولین بار است که وارد محوطه مدرسه شدم و خیلی خوشحال شدم که مدرسه را سرحال و با نشاط می بینم و از اینکه در حال مرمت و بازسازی است خدا را شاکر هستم .

از نوابی راجع به تعداد دانش آموزان و شرایط آموزشی و کلاسها و رشته های درسی در آن زمان سؤال شد و ایشان در پاسخ اشاره کردند: دارالفنون در آن زمان دارای سه رشته ریاضی – ادبی و تجربی بود . شاگردان رشته ریاضی ۱۰ کلاس و تعداد دانش آموزان هر کلاس ۶۰ نفر بود ، رشته ادبی ۳ کلاس ، رشته تجربی ۴ کلاس و در مجموع ۱۲۰۰ نفر دانش آموز که عمدتا" دانش آموزانی نخبه و سخت کوش بودند .

از ایشان خواسته شد خاطره ایی از آن زمان نقل کنند و ایشان اشاره کردند : هر سال موقع بازگشائی مدارس ( اول مهر) آقای هویدا که در آن زمان نخست وزیر بود به دارالفنون می آمد و بصورت نمادین زنگ ناقوسی مدرسه را بصدا در می آورد و بعبارتی آغاز سال تحصیلی را  اعلام می کرد ، در یکی از این سالها که هویدا به قصد بصدا در آوردن زنگ مدرسه وارد حیاط مدرسه شدند ، ازدحام جمعیت و شیطنت دانش آموزان بگونه ایی رقم خورد که هویدا داخل خوض آب وسط حیاط افتاد .

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :  darolfonoon-amirkabir@

نظر شما