اختتامیه جشنواره قلم ویژه مدارس آموزش ازراه دور ، در مدرسۀ دارالفنون

به گزارش وب سایت مدرسۀ دارالفنون ، مراسم اختتامیه اولین دوره جشنواره قلم  دوشنبه ۱۱ مردادماه در مدرسه تاریخی دارالفنون برگزار شد.

در این مراسم علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، محمد فاضل مدیرکل دفتر وزارتی، سیدمحمد بطحایی معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی، مرضیه گرد رئیس مدارس غیردولتی،عباس صدری نماینده ایران در آیسسکو ، مدیران کل حوزه ستادی و برخی دیگر مسئولان وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند.

وزیر آموزش و پرورش  ابتدا از نمایشگاه برگزار شده در حاشیه این جشنواره و آثار مدارس آموزش از راه دور بازدید نموده و دقایقی با مسئولان غرفه های مختلف صحبت کرد سپس در تالار امیرکبیرمدرسۀ دارالفنون طی سخنان مبسوطی اظهار داشت :

یکی از سیاستهای جدی آموزش و پرورش در دولت یازدهم توسعه عدالت آموزشی است. گستره ایران اسلامی و پراکندگی جمعیت در کشور و این که تعدادی از نوجوانان، جوانان و حتی میانسالان ما به دلایلی از حضور در کلاسهای رسمی آموزش و پرورش محروم هستند واقعیتی است که باید پذیرفت و عدالت آموزشی ایجاب می کند که ما زمینه ادامه تحصیل آحاد جامعه را فراهم کنیم.

وی افزود: ما در رهنمودهای مکتب خود داریم که "اطلب العلم من المهد الی اللحد" ز گهواره تا گور دانش بجوی " این دستور دینی ما است لذا آموزش از راه دور در واقع روشی برای توسعه عدالت آموزشی است. البته نقاط ضعفی وجود دارد که قابل حل است اما اصل آموزش از راه دور زیرسوال نمی رود.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص سیستم آموزشی از راه دور گفت: امروز در همه جای دنیا روی آموزش از راه دور مطالعات عمیقی صورت گرفته است. امروز قریب به ۲۰۰ هزار دانش آموز در آموزش از راه دور مشغول به تحصیل هستند و اگر این سیستم آموزشی نبود این ۲۰۰ هزار نفر از تحصیل محروم می شدند. لذا من به یک هزار و ششصد و اندی مرکز آموزش از راه دور به دلیل نقش آفرینی در آموزش این ۲۰۰ هزار نفر تبریک عرض می کنم .

توسعه آموزش از راه دور گامی در جهت تامین عدالت آموزشی

فانی اظهار داشت: توسعه آموزش از راه دور گام موثری در جهت تامین عدالت آموزشی است که وزارت آموزش و پرورش در دولت رئیس جمهور روحانی آنرا دنبال می کند.

وی با اشاره به روشهای مختلف آموزش از راه دور به دو روش سنتی و الکترونیکی در داخل کشور اشاره کرد و گفت: در روش سنتی دانش آموز از طریق کتابهای بازنویسی شده و تشریحی یاد می گیرد که نیازهای خود را با مطالعه تامین کند. تقویت مطالعه در آموزش از راه دور می تواند یکی از هدفهای فرعی این نوع آموزش باشد به خصوص در زمان حاضر که مردم از مطالعه کردن فاصله گرفته اند.

نیاز بیشتری به توسعه آموزشهای الکترونیکی داریم

وزیر آموزش و پرورش به آموزش آنلاین به عنوان دومین شیوه کاربردی آموزش از راه دور در ایران اشاره کرد و گفت: آموزش آنلاین یا الکترونیک روش دیگری است که امروزه مطرح است و ما پیشرفت خوبی در این زمینه داشتیم ولی نیاز بیشتری به توسعه آموزشهای الکترونیکی خصوصا در مدارس خارج از کشور داریم. من از همه دوستان خواهش می کنم در تقویت آموزش آنلاین در مدارس داخل و خارج تلاش کنند.

توسعه مدارس آموزش از راه دور حلقه ای از حلقه های توسعه مشارکت

فانی توسعه مشارکت را یکی دیگر از نتایج آموزش از راه دور برشمرد و گفت: ما از طریق تاسیس مراکز آموزش از راه دور از بخش عمده ای از ظرفیت جامعه از جمله بسیاری از بازنشستگان و شاغلین آموزش و پرورش استفاده کردیم لذا توسعه مدارس آموزش از راه دور حلقه ای از حلقه های توسعه مشارکت در آموزش و پرورش است .

وزیر آموزش و پرورش در پایان به جشنواره قلم به عنوان شکوفا کننده استعدادهای معلمان ، دانش آموزان و اولیا در کشور اشاره کرد و گفت: این جشنواره می تواند در شناسایی استعدادها و کسانیکه به نوعی از آموزش فاصله گرفته اند برای ورود به چرخه آموزش استفاده کند . ما در شناسایی استعدادها موفق ولی در تقویت استعدادها کم توفیق هستیم لذا آموزش و پرورش باید در تقویت استعدادها تلاش کند چرا که این عزیزان سرمایه های اصلی جامعه ما هستند. امیدوارم به عنوان دستگاه تعلیم و تربیت هم در توسعه عدالت آموزشی ، هم در ارتقا آموزش و هم در تقویت استعدادها پیشرفت داشته باشیم.

گفتنی است ، در پایان این مراسم وزیر آموزش و پرورش از ۲۷  برگزیده کشوری جشنواره اهل قلم با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آورد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :darolfonoon-amirkabir@

نظر شما