تالار امیرکبیر مدرسۀ دارالفنون محل برگزاری آیین اختتامیه هفتمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد

به گزارش وب سایت مدرسۀ دارالفنون ، پیش‌ از ظهر سه شنبه ۹۵/۶/۲  مراسم اختتامیه هفتمین «جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد» با حضور حجت‌الاسلام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، دکتر محمود مهرمحمدی سرپرست دانشگاه فرهنگیان، حمیدرضا کفاش؛ معاونت پرورشی و فرهنگی و محمد فاضل؛ مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش برگزار شد.

دکتر محی الدین بهرام محمدیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش در اختتامیه هفتمین جشنواره ملی تولید محتوای الکترونیکی که در مدرسه دارالفنون برگزار شد، اظهارکرد: آموزش وپرورش در طول دولت یازدهم  به یک آرامش و ثبات نسبی رسیده و نباید با تغییر شرایط از سوی نهادهای خاص این آرامش به هم بریزد. باتوجه به اینکه در آستانه بازگشایی مدارس این آرامش یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای کل کشور خواهد بود.

وی افزود: همه ارکان و نهادهای خاص باید به آموزش وپرورش کمک کندو این وظیفه  به طریق اولی برای نهادهای قانونی کشور واجب است .

محمدیان با بیان اینکه تغییر و تحول در آموزش وپرورش به مانند تأسیس یک بنای فیزیکی نیست، تصریح کرد: آثار و پیامدهای تغییر و تحول در نظام آموزشی در یک یا دو نسل آینده کشور دیده خواهد شد و به هیچ عنوان نتایج آن در کوتاه مدت به مانند افزوده شدن طبقات زیربنای فیزیکی قابل مشاهده نیست و دراین راه نهادها و دستگاه های مختلف کشور باید به آموزش وپرورش کمک کند

دکتر محمدیان با اشاره به خدمات وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: وی پیر خرابات دستگاه تعلیم و تربیت است و شاید در بین کسانی که سابقه مدیریت داشته و هم نسبت به موضوع تعلیم و تربیت آشنایی داشته باشند شخصی در ردیف آقای فانی بسیار کم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بسیار وقت ناشناسی است کسانی در آستانه ماه مهر بخواهند به آرامش و سکون آموزش و پرورش سنگی پرتاب کرده و موجی ایجاد کنند، گفت: آموزش و پرورش در آستانه مهر نیاز به آرامش،‌ تمرکز و عقلانیت دارد تا بتواند آغازی نیک در مهر داشته باشد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: در سال ۹۲ با آغاز به کار دولت یازدهم وزارت آموزش وپرورش ابتدا محتوای  کتاب های اول تا ششم ابتدایی  را بازنگری کرد ، پس از آن هرسال برای هر پایه تحصیلی جدید در نظام ۳-۳-۶  کتاب های جدید با رویکرد اهداف کلان و خرد آموزشی آماده می شد و اکنون با استقرار پایه دهم۱۴۰عنوان کتاب جدید تهیه، تولید و چاپ شده است واین نشان می دهدکه آموزش وپرورش در درون خود اقدامات زیادی را  در جهت اجرایی شدن سند تحول بنیادین انجام داده است بدون اینکه این آثار به مانند یک بنای تاریخی  برای مردم قابل مشاهده باشد.

محمدیان به ارسال ۲۴۰ هزار اثر تولید محتوای الکترونیکی به دبیرخانه هفتمین جشنواره ملی رشد اشاره کرد و گفت: بیش از ۹۰ هزار ساعت  زمان به کار داوری این آثار اختصاص یافته است که این حجم کار در کنار برگزاری جشنواره ها، مسابقات و همایش های مختلف که با حضور میلیون ها دانش آموز و مشارکت عموم فرهنگیان در سراسرکشور برگزار می شود نشان از شور و نشاط در آموزش وپرورش و اجرایی شدن اهداف سند تحول بنیادین می باشد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: بحث گفت و گو در  میان دانش آموزان و ایجاد فضای نقد و پرسش گری  در بین  دانش آموزان  نهادینه شده است که این از اقدامات  مطلوب آموزش وپرورش  می باشد.

وی با بیان اینکه اول دوره جشنواره تولید محتوای الکترونیکی در سال ۸۵  با ارسال ۷۶ اثرآغاز شد، اظهار کرد: در سال ۸۶ ، ۷۶۹ اثر ، در سال ۸۷ ، ۳۸۰۰ اثر و در سال ۸۸، این آمار به ۱۹ هزار اثر رسید و پس  چند بار وقفه هفتمین دوره آن در سال ۹۵ با ۲۴۰ هزار اثر انجام شده است که این نشان از اقدام مؤثر آموزش وپرورش در جذب دانش آموزان به فعالیت های علمی و پژوهشی دارد

سعید بدیعی دبیرهفتمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد در این مراسم اظهار داشت : ین برای اولین بار است که بیش از ۷۰۰ دانشجو معلم در جشنواره الکترونیکی محتوای آموزشی رشد شرکت می کنند ارسال بخشنامه این جشنواره که اهداف متنوعی را پیگیری می کند از ابتدای مهر ۹۴ صورت گرفت که هدف اصلی آن تولید بانک اطلاعاتی و محتوای تولید شده در استان ها است . وی افزود: استانها می توانند با مراجعه به سایت شبکه ملی مدارس ایران ، رشد اثار تولیدی خود را مشاهده کنند. یکی از اهداف دیگر ما ایجاد شادابی و استفاده از توان معلمان و دانش آموزان برای تولید محتوا است زیرا مصرف کنندگان محتوای آموزشی بهترین تولید کنندگان محتوا هستند.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم پیام وزیر آموزش وپرورش به هفتمین جشنواره ملی تولید محتوای الکترونیکی توسط محمد فاضل مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی قرائت شد و از برگزیدگان کشوری این جشنواره با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آمد.

ما در انیستا گرام دنبال کنید : darolfonoon-amirkabir@

 

نظر شما