مدرسۀ دارالفنون محل برگزاری همایش ملی سواد آموزی

به گزارش وب سایت مدرسۀ دارالفنون ، همایش روز جهانی سواد آموزی   سه شنبه ۹۵/۶/۱۶ در تالار امیرکبیرمدرسۀ دارالفنون با حضور sivan ka danapala نماینده کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل در ایران ، vil parks نماینده یونیسف در جمهوری اسلامی ، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ،باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی، الهیار ترکمن رئیس آموزش و پرورش و فنی و حرفه ای سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، فاضل مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش ، زرافشان معاون آموزش متوسطه ، تعدادی از مشاوران و معاونین مختلف وزارت آموزش و پرورش و جمعی از نمایندگان استانها و میهمانان خارجی و داخلی دعوت شده به این همایش برگزار شد.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی در این مراسم طی سخنانی با بیان اینکه ۷۹ درصد فعالیت‌های سوادآموزی به دختران و زنان در مناطق روستایی اختصاص یافته است، گفت: طی سه سال گذشته حدود ۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی به صورت رایگان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، علی باقرزاده با بیان اینکه سوادآموزی پنجره‌ای باز به دنیای دانستنی‌هاست اظهار کرد: مطالعات و تجارب نشان داده است افرادی که از مهارت‌های اولیه خواندن و نوشتن محروم هستند، نمی‌توانند سهم و نقش قابل ملاحظه‌ای در توسعه پایدار و شکل‌گیری صلح فراگیر و صیانت از محیط زیست و اکوسیستم‌های نایاب و غیرتجدیدپذیر ایفا کنند.

وی افزود: آگاهی توده مردم و اعاده حقوق آنها و به خصوص ارائه تعلیم و تربیت با کیفیت و فراگیر از اهداف و آرمان‌های انقلاب شکوهمند اسلامی است و امام خمینی (ره) به استراتژی آموزش برای همه تاکید کردند و اکنون رهبر معظم انقلاب نیز سوادآموزی را از مصادیق جهاد اعلام کرده و در سیاست‌های کلی تحول در نظام آموزشی ریشه‌کنی بی‌سوادی را مقدمه تحول بنیادین در آموزش وپرورش اعلام کرده است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه تمام دولت‌های پس از انقلاب از سوادآموزی حمایت کرده‌اند، گفت: سوادآموزی در کشور ما رایگان و در دسترس همگان بوده و هست و هیچ‌کس اعم از نژاد، قومیت، زبان، مذهب و دین، محدودیتی برای استفاده از خدمات سوادآموزی ندارد.

باقرزاده ادامه داد: سوادآموزی کشور در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال متمرکز شده است و طی ۳.۵ سال گذشته از حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری که در سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰ خود را بی‌سواد اعلام کرده بودند و حدود ۷ درصد جمعیت این گروه سنی را تشکیل می‌دادند، حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بی سواد باقی مانده‌اند که تقریبا ۴ درصد جمعیت این گروه را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه فاصله درصد باسوادی زنان و مردان به عنوان یکی از شاخص‌های عدالت جنسیتی در این فاصله از ۸.۵ درصد به ۵ درصد کاهش یافته است، اظهار کرد: تقریبا ۷۹ درصد فعالیت‌های سوادآموزی به دختران و زنان و به خصوص مناطق روستایی اختصاص یافته است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی تاکید کرد: کاهش اختلاف باسوادی مناطق شهری و روستایی نیز یکی از شاخص‌های مهم عدالت آموزشی است. حدود ۵۳ درصد فعالیت‌ها در مناطق روستایی که سهم کمتر از ۳۰ درصد از جمعیت دارند، متمرکز شده و تفاوت درصد باسوادی مناطق شهری و روستایی را در این فاصله از ۱۳.۷ درصد به ۹.۸ درصد کاهش داده است.

باقرزاده با اشاره به اینکه ۶ استان کشور که بالاترین درصد بی سوادی را داشته‌اند، مورد توجه قرار گرفته و برنامه ویژه‌ای برای کاهش آمار بی‌سوادی در استان‌ها تدوین و با حمایت استانداران در حال اجراست، عنوان کرد: در سه سال گذشته حدود ۵۰ هزار نفر از اتباع خارجی به صورت رایگان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفته‌اند که آموزش حدود ۱۰ درصد آنها با مشارکت کمیساریای پناهندگان سازمان ملل صورت گرفته است.

وی ادامه داد: گزارش اخیر موسسه آمار یونسکو موید پیشرفت قابل ملاحظه در درصد باسوادی جوانان و بزرگسالان کشور در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ است، به طوری که درصد باسوادی جوانان ۱۴ تا ۲۴  سال با ۰.۴۵ درصد از ۹۷.۷۷ به ۹۸.۲۲ رسیده و درصد با سوادی گروه سنی ۲۵ تا ۶۴ سال با ۲.۶۵ درصد رشد از ۸۵.۷۹ به ۸۸.۴۴ رسیده است.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید : darolfonoon_amirkabir@

 

نظر شما