محصلان نیم قرن پیش دارالفنون بمناسبت آغاز سال تحصیلی جدید زنگ قدیمی مدرسۀ دارالفنون را نواختند

 به گزارش وب سایت مدرسۀ دارالفنون ،  دانش آموختگان دهه های ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ مدرسۀ دارالفنون روز شنبه سوم مهرماه ۹۵ به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید به مدرسۀ دارالفنون آمدند و زنگ ناقوسی ۱۶۴ سالۀ دارالفنون را بصدا در آوردند و پس از نیم قرن دوباره روی نیمکت های کلاس درس این مدرسه نشستند و از خاطرات زمان تحصیل خود در مدرسۀ دارالفنون گفتند.

ابوطالب حافظی رئیس دارالفنون ضمن خیر مقدم به دانش آموختگان قدیمی دارالفنون گفت : مرحوم امیرکبیر در ۱۶۴ سال پیش تدبیر به خرج داد و این مکان را که مرکز دارالخلافه ناصری بود در فضائی بالغ بر ۱۱/۰۰۰ مترمربع به این بنای آموزشی بعنوان بنای تعلیم و تربیت ایران اختصاص داد. وی گفت : بی شک نظام تعلیم و تربیت ایران مدیون دارالفنون است چرا که دارالفنون نقطه عطف نظام آموزشی ایران است و اگر دارالفنون در روز افتتاح خود با ۱۰۴ شاگرد شروع بکار کرد امروز بر خود فخر می کند که در قالب ۱۰۷/۰۰۰ واحد آموزشی تعداد ۱۳/۵۰۰/۰۰۰ نقر جمعیت دانش آموزی مشغول تحصیل می باشند که سهم دورۀ ابتدائی ۷۶/۰۰۰ و دورۀ متوسطه اول و دوم ۵/۳۰۰/۰۰۰ و دانش آموزان استثنائی ۷/۶۰۰/۰۰۰ می باشد. اگر دیروز دارالفنون با هفت معلم متخصص و در مجموع با ۳۰ کادر آموزشی اداری شروع بکار کرد ، امسال تعداد ۹۴۷/۰۰۰ معلم و استاد مشغول تدریس در مدارس می باشند.

حافظی ادامه داد: در دولت یازدهم از سال ۹۲ به این طرف ۵۸۲۲ پروژه کلید زده شد و قریب ۳۲/۰۰۰ کلاس درس طی این چند سال به مرحلۀ بهره برداری رسید و۴/۶۳۲/۷۱۰ مترمربع به مجموعۀ بنا و فضاهای آموزشی کشور اضافه شد . که همۀ اینها به این نکته بر می گردد که تمام اقدامات و تلاشها و اتفاقات بزرگی که در نظام تعلیم و تربیت ایران افتاده است مرحون این مدرسه و مؤسس نیک اندیش آن میرزا تقی خان امیرکبیر است . ایشان ادامه دادند : بی شک این مدرسه که شما عزیزان از دانش آموختگان آن هستید و هم اکنون بعنوان چهره های فرهیخته منشاء تأثیر در نظام تعلیم و تربیت و نظام اجتماعی و سیاسی کشور هستید شناسنامه و هویت و میراث فرهنگی این کشور است و میراث فرهنگی آئینۀ تمام نمای هویت ملی ما است و اگر به این میراث کم توجهی بشود در حقیقت کم کاری کردیم در هویت خویشتن و کم توجهی به میراث فرهنگی کم توجهی به ریشه هاست یعنی نسل امروز را از ریشه هایش دور داشته ایم .

ضمنا" خاطر نشان می شود این مراسم توسط واحد مرکزی خبر جهت پخش از اخبار شبکه ۳ سیما ضبط گردید.

ما را در اینستا گرام دنبال کنید:  darolfonoon_amirkabir@

نظر شما