خبرنگار ایتالیایی برای تحقیق در مورد هموطنش که ۱۵۷ سال پیش معلم فنون نظامی دارالفنون بوده به ایران آمده است.

به گزارش وب سایت مدرسه تاریخی دارالفنون، آقای پاسکوآله دوریا pasquale doria معلم ، محقق  و خبرنگار اهل مترا matera ایتالیا  دیروز بمنظور بازدید و تحقیق در مورد همشهری خود،  آنتونیا جانوتسی antonia janutci که در سال ۱۸۵۹ میلادی بعنوان معلم فنون نظامی در مدرسه دارالفنون اشتغال داشته است به این مدرسه تاریخی آمد.

پاسکوآله دوریا، در این بازدید به مسئولین دارالفنون گفت : خیلی خوشحال هستم که از این مدرسۀ قدیمی در تهران دیدار کردم. اینجا جایی است که همشهری من « آنتونیا جانوتسی » در ۱۸۵۹ میلادی در آن تدریس فنون نظامی  می کرده است .

وی گفت : از راه دوری آمده ام و دیدم این مدرسه را تا به دوستان و هموطنانم بازگو کنم ، این پسر جوان( جانوتسی) در حدود ۲ قرن پیش این راه را طی کرده است تا با محبت ، مهمان نوازی ، هوش و گرمی مردم ایران روبرو شود و این کشور را برای زندگی انتخاب کرده و در ۱۸۷۶ میلادی نیز در همین جا فوت کرده می کند.

پاسباله دو ادامه داد: امروز از دیدن این بزرگترین سازۀ فرهنگی ایران بسیار لذت بردم. اینجا فقط فنون نظامی آموزش داده نمی شد بلکه به آموزش پژشکی ، فیزیک ، مهندسی و حتی مطالعات دانش هوانوردی بوسیلۀ بالن نیز می پرداخته اند و جالب است که فهمیدم آموزش تئاترو موسیقی نیز در اینجا تدریس می شده است و حتی اتاق کالبد شکافی هم در اینجا وجود داشته است و این نشان می دهد که مردم در آن زمان تمایل به پیشرفت داشته اند و می خواستند که تهران را به بزرگترین و بهترین پایتخت تبدیل کنند و ایران کشوری بوده که در خاور میانه هم به شرق و هم به غرب نگاه می کرده ، ایران می خواسته در تمام دنیا دانش و هنرش شناخته شود و امروز هم باید این شایستگی را بیشتر کرد.

خانم پگاه مشیرپور مقیم ایتالیا در این بازدید همراه و مترجم آقای  پاسکوآله دوریا  بودند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید: darolfonoon_amirkabir@

کانال تلگرام : telegram.me/darolfonoon_amirkabir

نظر شما