همایش «گفتار و زبان در کودکان با نیازهای ویژه»

به گزارش وب سایت مدرسه تاریخی دارالفنون ، دیروز پنج شنبه ۹۵/۸/۲۰ همایش «گفتار و زبان در کودکان با نیازهای ویژه» با حضور اساتید با تجربه و شهرت جهانی مانند پروفسور داریوش فرهود و دکتر غلامعلی افروز، دکترعلیرضا عصاره ، و جمعی از اعضاء هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان در تالار امیرکبیر مدرسه دارالفنون برگزار گردید.

دکترعلیرضا عصاره سرپرست پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش  اظهار داشت  : هرگونه خدمت که برای رضای خدا باشد از اجر معنوی برخوردار است، ولی کار برای کودکان با نیازهای ویژه، مصداق عینی خیر ماندگار است و اجری مضاعف دارد.

وی ضمن تشکر از برگزار کنندگان و پژوهشگرانی که با ارسال مقالات علمی- پژوهشی خود گامی موثر در جهت غنابخشی به این همایش برداشته اند، اظهار امیدواری کرد: سخنرانی ها و مقالاتی که در طول روز ارائه می شود بتواند گامی در جهت حل مشکلات و بهبود فرایند آموزش کودکان با نیازهای ویژه و خانواده های آنان بردارد.

سرپرست پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به برخی از یافته های پژوهشی، اضافه کرد: نتایج این تحقیقات نشان می دهد، زبان آموزی اولین گام در آموزش کودکان(چه عادی، چه با نیازهای ویژه) است. زیرا پایه و اساس فهم سایر مطالب است و افرادی که در زبان آموزی ضعف داشته اند در درک مفاهیم علوم، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا نیز ضعف بیشتری نشان داده اند.

وی با اشاره به تسهیلاتی که دولت های خارجی برای خانواده هایی که فرزندانی با نیازهای ویژه دارند، افزود: مطالعات من در لندن نشان می دهد که دولت علاوه بر فراهم کردن وسیله ایاب و ذهاب کودکان با نیازهای ویژه به خانواده آنان نیز برای کمک به نگهداری فرزندشان ماهانه مقرری پرداخت می کند و این رفتار علاوه بر تغییر نگرش اعضای خانواده غبطه دیگران را نیز در پی داشته است. زیرا می بینند کودکشان نه تنها باری بر دوش آنان نیست که موجبات رفاه حال آنان را نیز فراهم کرده است.

وی حضور اساتید با تجربه و شهرت جهانی مانند پروفسور داریوش فرهود و دکتر غلامعلی افروز را موجب افتخار و مباهات جامعه علمی و دانشگاهی دانست و اضافه کرد: در عین حال فاصله ما با استانداردهای جهانی کم نیست و باید تلاش کنیم به همت دانشمندان جوان کشور با پژوهش های علمی- کاربردی گام های بلندتری برداریم و انشاالله این فاصله را کم و کوتاه نمائیم.

دکتر عصاره برگزاری همایش هایی از این دست را یکی از شاخص های توسعه علمی کشور قلمداد کرد و اضافه نمود: باید تلاش کرد تا اینگونه همایش ها با موضوعات مختلف و محور های گوناگون هر چه بیشتر برگزار گردد. باشد که گامی در جهت کاهش مشکلات این عزیزان و خانواده های محترم آنان محسوب شود.

اینستاگرام : darolfonoon_amirkabir@

تلگرام مدرسه دارالفنون: telegram.me/darolfonoon_amirkabir

نظر شما