اعلام آمادگی جامعه خیرین مدرسه ساز برای بازسازی مدرسه دارالفنون

به گزارش وب سایت مدرسه دارالفنون، چهار شنبه هفته دوم اردیبهشت ماه ، دومین روز از هفته معلم اتفاق میمون و مبارکی در دارالفنون افتاد.

جامعه خیرین مدرسه ساز و عده ای از فارغ التحصیلان دارالفنون همچنین رؤسا و مسئولین سازمان  نوسازی و تجهیز مدارس کشور ، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ،سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در نشستی صمیمی  به منظور مرمت و بازسازی دارالفنون تشریک مساعی و همفکری  نمودند.

خبر خوش برای همه دلسوزان و علاقه مندان مدرسه تاریخی دارالفنون

اهتمام شرکت کنندگان در این نشست نسبت به مرمت و بازسازی دارالفنون به وضوح از سخنان و قول های که می دادند مشاهده می شد.

امیر نعمت بنی آدم رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز استان تهران که خود از دانش آموختگان و فارغ التحصیلان دهه ۴۰ دبیرستان دارالفنون نیز بودند با بیان خاطراتی از اقدامات دانش آموزان دارالفنون خصوصا" تلاش آنها در جریان واقعه ۱۵ خرداد ، اشاره داشتند : همانگونه که دانش آموزان دارالفنون در عرصه های مختلف دین خود را به جامعه ایران ادا کردند بر ما فرض است در جهت حفظ این بنا نهایت تلاش خود را معطوف داریم . ایشان پیشنهاد کردند فراخوانی داده شود تا از ظرفیت همه مردم مخصوصا" فارغ التحصیلانی که در ایران و یا خارج از کشور هستند بهره لازم گرفته شود ضمنا" ایشان متعهد شدند فضای داخلی تالار امیرکبیر را متناسب با فضای میراثی تزئین کنند.

دکتر محمد رضا حافظی ، رئیس جامعه خیرین کشور ضمن اعلام آمادگی کامل جامعه خیرین کشور برای به سرانجام رسانیدن این پروژه مهم ، اشاره کردند : ما نباید توقع از خیرین سایر استانها داشته باشیم ، هر چند که از توانمندی آنها بهره می گیریم ، ایشان ادامه دادند : پیشنهاد من این است که جامعه خیرین استان تهران محور انجام این کار باشند .

دکتر محمدیان معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی کشور در این نشست اشاره داشتند: مدرسه دارالفنون یادگار با ارزشی است و خدمات فراوانی به مردم ایران ارایه کرده است ، از مسئولین نوسازی درخواست می کنم همانگونه که تا کنون تلاش خیلی خوبی انجام دادند در ادامه هم همت بخرج داده با برنامه ریزی بتوانیم هیبت و هیمنه دارالفنون را حفظ کنیم ، وی در ادامه خطاب به جامعه خیرین بیان داشتند :
جامعه شما کار امیرکبیر را تعقیب می کند در واقع شما به نوعی ادامه دهنده راه امیرکبیر هستید. امیرکبیر قبل از آنکه دیگران را متهم کند ابتدا خود را متهم می کرد . در جریان واکسن آبله به کودکان شما خواندید که وقتی عده ای از اولیا از زدن واکسن آبله به فرزندشان خودداری می کنند و نهایتا" منجر به مرگ فرزند شان می شود ، اشک می ریزد و در جواب میرزا آقا خان نوری که می گوید امیر چرا گریه می کنی شما که وظیفه ات را انجام دادی مردم خود مقصرند می گوید ، مردم گرفتار جهل هستند و ما حاکمان مسئول جهل آنها هستیم ، ما وظیفه داریم معرفت و دانش مردم را بالا ببریم.

دکترکاظم قلم چی دیگر عضو جامعه خیرین مدرسه ساز اشاره داشتند:
دارالفنون به نوعی مادر دانشگاه تهران و مادر آموزش و پرورش ایران است و سمبل و نماد آموزش و پرورش است ، لذا جهت مرمت آن پیشنهاد دادند از ظرفیت جامعه خیرین همه استانهای کشور هر کدام به میزان وسع و توانشان با برگزاری جشنواره ای در دارالفنون بهره لازم گرفته شود.
ضمنا" ایشان متعهد شدند مبلغ ده میلیارد ریال به امر مرمت و بازسازی دارالفنون کمک کنند.

آقای دکتر اللهیار مدیرکل دفتر آموزش و پرورش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز که از حاضران در این نشست بودند اشاره کردند :
دارالفنون گهواره توسعه همه جانبه کشور بود، لذا باید اصالت و هویت مدرسه حفظ شود و پیشنهاد دادند که همزمان دو کار با هم صورت گیرد .
۱-آماده سازی و بهسازی کالبدی مدرسه
۲- با توجه به کاربری فضا محتوی هر کدام نیز مهیا شود
اللهیاری در ادامه قول داد ، به هر میزان که جامعه خیرین متعهد شوند دولت نیز منابع لازم را تأمین خواهد کرد.

دکتر محمد تقی نظر پور ، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور ، ضمن با اهمیت دانستن مدرسه دارالفنون با وجه به قدمت و کارکرد های فراوانی که داشت ، تأکید کردند:
در سال گذشته اقدامات فراوانی در این زمینه صورت گرفت که جای قدردانی دارد ولی مدرسه دارالفنون یک بنای میراثی است و همه باید دقت کنیم امر مرمت و بازسازی مدرسه به گونه ای صورت گیرد که  با علم مرمت هم خوانی داشته باشد ، کارهای علمی صورت بگیرد تا اصالت بنا حفظ شود و آیندگان بر ما خرده نگیرند .
دکتر نظرپور از جامعه خیرین درخواست کرد همانگونه که تا کنون اقدامات بسیار ماندگاری انجام داده اند ، این بار نیز وجه همت خود را نشان داده و این بنای مهم را هر چه سریعتر به سرانجام برسانند.

ابوطالب حافظی دبیر شورای سیاستگذاری و رئیس فعلی دارالفنون نیز طی سخنانی اشاره داشتند:
امیرکبیر با تیزبینی و دوراندیشی و درایت کامل ، سنگ بنای اولین بنای آموزشی به سیک جدید در ایران را در زمینی به مساحت ۱۷۰۰۰مترمربع گذاشت و پی گیری امر ساخت آنرا شخصا" بعهده گرفت و با توجه به همه مضایق ظرف مدت دو سال آن را ساخت. همین طور نیز بنای مرحله دوم مدرسه حداکثر ۵ سال طول کشید ، اما چرا باید امرمرمت مدرسه در این زمان ۱۹ سال بطول بیانجامد .
وی از جامعه خیرین مدرسه ساز درخواست کرد در این جهاد عظیم و معنوی با مشارکت بالای خود این پروژه را در سال ۹۶ به سرانجام برسانند.  

در پایان این جلسه مقرر گردید:

جامعه خیرین مدرسه ساز استان تهران مسئولیت امر مرمت و بازسازی مدرسه دارالفنون را عهده دار شوند و برای تسریع در کارها ازمنابع در اختیار دولت و ظرفیت جامعه خیرین سایر استان ها نیز بهره بگیرند. همچنین مقرر گردید جامعه خیرین استان تهران حداکثر ظرف هفته آینده ساز و کار آجرای آن را فراهم کنند.

  • ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
  •    تلگرام :          darolfonoon_amirkabir
  • اینستاگرام :          darolfonoon_amirkabir

 

نظر شما