نخستین نشست عمومی سازمان درسال ۹۷

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، دکتر حیدر تورانی در نخستین جلسه عمومی با کارکنان و اعضای هیات علمی سازمان که ساعت ۹:۳۰ صبح امروز (یکشنبه ۱۹ فروردین ماه ۹۷) در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد، اظهار کرد: یاد و نام شهدای انقلاب اسلامی را گرامی و برای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و همه خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آرزوی توفیق دارم.

وی با بیان این مطلب که هرچه داریم از هدایت های داهیانه امام راحل، مقام معظم رهبری و ایثارگری شهدای ۸ سال دفاع مقدس است، افزود: سه عامل محور اصلی حفظ وحدت جامعه بوده و هست ۱- امام خمینی(قدس سره الشریف)، ۲- شهداء و ۳- ولایت فقیه و هرگز نباید اجازه داد به این محورهای وحدت آفرین در جامعه خدشه ای وارد شود.

دکتر تورانی با اشاره به برخی اختلافهای موجود بین مسئولان، آن را به اختلاف سلیقه درون درون خانواده تشبیه کرد و اضافه نمود: اختلاف سلیقه ها نبایدکلیت نظام را به چالش بکشد.

وی با مروری کوتاه بر کارنامه سازمان پژوهش از بدو تاسیس تا بحال، تصریح کرد: بحمدالله تا بحال کارهای بزرگی انجام گرفته و ما نیز باید با همه توان تلاش کنیم، کارهای بزرگتری انجام دهیم. این نگاه، نگاهی مثبت اندیشانه و رو به جلو است.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به پیشرفت های روز افزون و شگفتی آفرین علوم و فناوریهای نو، افزود: ۵۰ سال قبل می گفتند هر۲۰۰ سال حجم دانش بشری به دوبرابر افزایش می یابد، در حالیکه امروزه دوبرابر شدن حجم اطلاعات در یکسال مطرح است و بعید نیست به زودی این زمان به ۱۲ ساعت کاهش یابد.

وی با مرور خاطرات دوران کودکی خود یادآور شد؛ آن زمان یک نامه که ارسال می شد بیش از ده روز طول می کشید تا به مقصد برسد، ولی امروزه به کمک اینترنت و شبکه های اجتماعی هر مطلبی را می توان آنلاین به سرتاسر دنیا منتقل کرد. لذا سازمان های پویا و اثر گذار تلاش می کنند ساختار سازمانی خود و فرایندها را با تغییرات علمی و فناوری هماهنگ و هم سو نمایند، در غیر این صورت در برابر طوفان تغییرات ایجاد شده از مدار خارج و کنار گذاشته می شوند. زیرا دنیای امروز دنیای مقاومت در برابر تغییر نیست، بلکه باید با اشتیاق به استقبال و مدیریت آن پیش برویم.

دکتر تورانی با اشاره به تابلوهای هوشمند (اسمارت بورد) و شبکه های آموزشی الکترونیکی (ای لرنینگ)، اضافه کرد: هریک از این پدیده ها در فرایند یاددهی- یادگیری تحولی شگرف ایجاد نموده اند و نظام آموزشی نیز باید خود را با شرایط جدید و حفظ ارزشها هماهنگ نماید.

وی با بیان اینکه تکیه بر مهارت ها و شایستگی ها لازم، اما کافی نیست، افزود: در دنیای امروز که همه چیز به سرعت کهنه می شود، سخن از ایجاد قابلیت و ارتقاء ظرفیت هاست تا فرد بتواند با اعتماد به نفس بیشتر خود را با تغییرات شتابنده و روبه رشد انطباق دهد. قابلیت یعنی زایاندن فکر و اندیشه های نو و سازمان پژوهش به عنوان مغز متفکر نظام آموزشی باید در این حرکت جلودار و پیشگام باشد.

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، سبک رهبری دستور مدار را ناکارآمد ارزیابی کرد و اضافه نمود: در چنین مکان حساسی همه باید دست در دست یکدیگر با احساس مسئولیت و هم افزایی، ماموریت های محوله را در راستای تحقق اهداف و چشم انداز سند تحول بنیادین نظام آموزشی پیش ببرند.

وی با استناد به عملکرد چند مدیر موفق داخلی و خارجی، مدیریت سازمانی مبتنی بر روابط انسانی و عاطفی را سبکی معجزه گر توصیف کرد که موجب احساس ارزشمندی کارکنان سازمان و دلبستگی آنان به کار و تلاش بیشتر می نماید.

دکتر تورانی با اشاره به استقرار پایه دوازدهم از مهر سال جاری، تصریح کرد: بحمدالله با استقرار پایه دوازدهم، استقرار نظام جدید آموزشی با محتوای همسو با سند کامل می شود و دوستان از این پس باید برای انطباق محتوا با سند تحول بنیادین تلاش نمایند.

نظر شما