نشست اولیه هیات موسس انجمن دانش آموختگان مدرسه دارالفنون

به گزارش تارنمای مدرسه دارالفنون و به دعوت دبیر شورای سیاستگذاری و مدیر دارالفنون ، در روز سه شنبه ۹۴/۲/۲۹ تعدادی از دانش آموختگان این مدرسه تاریخی و فرهنگی به منظور بررسی و نحوه شکل گیری تشکلی تحت عنوان « انجمن فارغ التحصیلان و یا دانش آموختگان مدرسه دارالفنون » در ادوار مختلف در این مدرسه گرد هم آمدند.

در این جلسه ابتدا آقای ابوطالب حافظی دبیر شورای سیاستگذاری و مدیر دارالفنون طی سخنان مبسوطی به اهمیت این بنای ارزشمند که فرهیختگان و دانشمندان زیادی در زمینه های علمی ، ادبی ، هنری ، ... از آن برآمده اند و اهمیتی که به همین جهت باید برای حفظ و مرمت و احیاء آن قائل شد ، پرداختند. وی در ادامه با اشاره به وجود گنجینه ارزشمندی بنام دانش آموختگان قدیمی این مدرسه اظهار داشتند : باید هرچه بیشتر از نظرات و ظرفیتهای این عزیزان در جهت تدوین تاریخ شفاهی دانش آموختگان مدرسه دارالفنون بهره جست و نظرات و خاطرات این عزیزان را برای استفاده نسل حاضر و آینده دریافت و ضبط کرد. آقای حافظی در خصوص اقدامات انجام شده و جلسات و پی گیریهایی که در ارتباط با اقدامات مرمتی و بازسازی این مدرسه با نهادهای ذیربط مثل سازمان میراث فرهنگی و شهرداری و سازمان تجهیز و نوسازی وزارت آموزش و پرورش انجام پذیرفته است برای اعضاء توضیحاتی ارائه کردند.

پس از سخنان آقای حافظی ، آقای دکتر بخشی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی و از دانش آموختگان مدرسه دارالفنون اظهار داشتند: به نوبه خود و بعنوان کسی که پنجاه سال قبل در اینجا درس خوانده ام از این اقدام مسئولین مدرسه دارالفنون قدردانی نموده و در جهت اهداف جلسه پیشنهاداتی ارائه کردند از جمله اینکه : این انجمن می تواند محلی باشد که با برخی اقدامات بتوان دارالفنون را مشعشع تر نمود . وی ادامه داد این جمع حاضر بعنوان یک هسته مرکزی به شناسائی اعضاء بپردازند و پس از آن در یک نشست عمومی از میان اعضاء رای گیری بعمل آورده شود. دکتر بخشی گفت : برای فرزندان بنده خیلی جذاب است که بدانند و ببینند من در کجا و چه شرایطی درس خوانده ام و برای خود من هم جذاب است که با خانواده ام به اینجا بیایم . یا اینکه با شکل گیری موزه آموزش و پرورش در دارالفنون که خیلی می تواند با ارزش باشد از طریق گروههای گردشگری و لیدرها ئی که توریست به اماکن و محلهای قدیمی تهران می برند این مکان را به گردشگران خارجی بشناسانیم.

مقرر گردید ظرف یک هفته آینده پیس نویس اساسنامه این انجمن توسط آقای دکتر بخشی تهیه گردد و پس ازآن نشست عمومی ترتیب داده شود.

در ادامه این جلسه آقایان کیوان ، خانلرخانی ، علی مصطفوی ، مجید مصطفوی و عباس چیت ساز به اظهار نظر در خصوص موضوع این نشست و ذکر خاطرات ایام تحصیل پرداختند.

نظرات

با سلام ، ارزوى موفقيت در پيشبرد و ثبت انجمن را داشته ، چنانچه از راه دور ( بدليل أقامت در خارج از ايران ) بنده به عنوان يك عضو ان انجمن افتخار داشته باشم بسيار خوشحال خواهم شد . اينجانب از سال ١٣٤٠ الى ١٣٤٧ در دبيرستان دارالفنون تحصيل كرده ام ، ذيلأ جهت برقرارى ارتباط ادرس پست الكترونيك را نوشته ، خواهشمندم كه به اقاى عباس چيت ساز هم بدهيد. با تشكر و به اميد ديدار با دوستان زمان تحصيل - مسعود گردى masoudgordi@aol.com

نظر شما