امیرکبیر

برگی ازدفترتاریخ

چرا «امیرکبیر» امیرکبیر شد؟

در دورانی که عصر واگذاری امتیازات به کشورهای بیگانه و رقابت هرچه بیشتر قدرت‌های استعماری برای کسب نفوذ در ایران بود، امیرکبیر صدراعظم ناصرالدین شاه به پاس خدمات صادقانه‌اش به کشور و اینکه هیچ‌گونه امتیاز ننگینی به دول بیگانه واگذار نکرد، مانند نقطه‌ای روشن در میان لکه‌ای سیاه می درخشد.

به مناسبت ۲۰ دیماه سالگرد قتل شهادت گونۀ امیرکبیر

شناختن شخصیت امیرکبیر یک ضرورت است، هم برای مدیران و معلمان و هم برای جوانان و دانش آموزان ، شخصیتی که برای سلامت دیوانی و اداری در نظام  دولتی همه کار کرد حتی جانش را در این راه گذاشت، قابل تقدیر است و جوانان ما باید نسبت به تبین شخصیت امیرکبیر اهتمام ورزند.

بغض و گریه آیت الله هاشمی در جمع دارالفنونی ها

بغض و گریه پی در پی آیت الله هاشمی رفسنجانی هنگام روایت ایجاد «مدرسه دارالفنون» و جفایی که در حق امیرکبیر شد .

. . . وقتی هاشمی با لحنی بغض‌آلود اشک‌هایش را مدام پاک می‌کرد، به جمعیت حضار که با تعجب شاهد گریه و تأثر ایشان در مظلومیت جناب امیرکبیر بودند، نگریستم، باورشان نمی‌شد ایشان با یادآوری قطعه‌ای از تاریخ ایران که حتما موارد بسیار تکان‌دهنده‌تری از آن هم وجود دارد، چنین متأثر شود.

شرکت کنندگان در همایش سالگرد تاسیس دارالفنون و قتل امیرکبیر با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار کردند

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر تاسف این نکته که برنامه‌ها و آرزوهای امیرکبیر برای پیشرفت دارالفنون و ایران پیگیری نشد گفت: اگر زمامداران پیش از امیر و بعد از امیر در کشورهای اسلامی این حقیقت را درک کرده بودند ایران ما با این همه امکانات و مقدورات، امروز در صف پیشرفته‌ترین ممالک دنیا قرار داشت.

 

میرزا محمد تقی خان فراهانی « امیرکبیر» (۱۲۶۸-۱۲۲۲ هجری قمری ، ۱۲۳۰-۱۱۸۶ هجری شمسی)

حسن عرب باصری

در تاریخ پر فراز و نشیب ایران ، همواره  مردانی بوده اند که اقداماتشان اثرات ارزنده و ماندگاری بر این سرزمین گذاشته است ، یکی از این مردان میرزا تقی خان فراهانی ملقب به امیرکبیراست .

کلیدواژه: 

به مناسبت یکصدوشصت و سومین سالگرد شهادت امیرکبیر

در تاریخ پر فراز و نشیب ایران ، همواره  مردانی بوده اند که اقداماتشان اثرات ارزنده و ماندگاری بر این سرزمین گذاشته است ، یکی از این مردان میرزا تقی خان فراهانی ملقب به امیرکبیراست .مردی که علی رغم همۀ ناملایمات جاری در زمان خود بلندتر از دیگران اندیشید و به اندیشه هایش جامۀ عمل پوشانید ، مردی که در ذهن خویش جز سعادت و نیک بختی ایرانیان نمی پروراند ، سیاستمداری که اصلاحاتش می توانست سرنوشت دیگری برای کشور رقم بزن

با امیرکبیر در دارالفنون

درویشی در یادداشتی که در روزنامه اطلاعات به چاپ رسید نوشت : دارالفنون از چند منظر دارای اهمیت است. این مدرسه دارای پیشینه درخشان آموزش‌های نوین در ایران است و در راستای راه‌اندازی این دارالفنون، وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش، علوم، بهداشت و درمان و دانشگاه‌ها نیز شکل گرفت و ساختار معماری و هنر به‌کار رفته در سازه مدرسه، سرآغازی برای دگرگونی شهرسازی و معماری در ایران بوده است، به گونه‌ای که پس از آن، با الگوگیری از معماری دارالفنون، ساختمان‌های مالی و اداری و نظامی، همچو بانک سپه، بانک ملی، شهربانی، دادگستری، ثبت احوال و پست‌خانه شکل گرفتند و بنا شدند.

اختصاص سالن امیر کبیر مدرسه دارالفنون به نمایش فیلم های جشنواره رشد

رئیس مدرسه دارالفنون از تخصیص سالن امیر کبیر مدرسه تاریخی دارالفنون به نمایش فیلم های منتخب جشنواره رشد خبر داد.

Pages

Subscribe to RSS - امیرکبیر